Archives of Maryland
Historical List
Baltimore City Sheriffs, 1845--
 


The position of Sheriff of Baltimore City was created by a Constitutional amendment passed in 1844 [Laws of 1842, Chap. 246; confirmed by Laws of 1843, Chap. 184]. At the time Baltimore City was a part of Baltimore County and had been served by its sheriff.

Initially, the Sheriff was elected to a three-year term and could not hold the office again for four years after leaving. Under the Constitution of 1851 [Art. IV, Sect. 20], the Sheriff was elected to a two-year term and was prohibited from running for reelection. This changed in 1915, when a constitutional amendment provided for a four-year term and no restriction on reelection [Laws of 1914, Chap. 845]. If a sheriff resigns or dies in office, a replacement is named by the governor to serve out the remaining term.
 

Name Dates Served Source
John Kettlewell 1845-1848 MSA S108-15; Sun 10 Oct. 1845
Charles F. Cloud 1848-1851 MSA S108-16; Sun 25 Jan. 1851
John Hayes 1851-1853 Scharf
John Hyndes 1853-1855 Scharf
Samuel Gaskins 1855-1857 Scharf
Thomas Creamer 1857-1859 Scharf
George D. Hutton 1859-1861 Scharf
Edward R. Sparks 1861-1863 Scharf
John J. Daneker 1863-1865 Scharf
William Thompson 1865-1867 Scharf
Augustus Albert 1867-1869 Scharf
John W. Davis 1869-1871 Scharf
George P. Kane 1871-1873 Scharf
Augustus Albert 1873-1875 Scharf
Samuel S. Mills 1875-1877 Scharf
Philip Snowden 1877-1879 Scharf
Alfred E. Smyrk 1879-1881 Scharf
John F. Hunter 1881-1883  Sun, 9 Nov. 1881 
William F. Airey 1883-1885 Sun, 8 Nov. 1883; MM 1885, p. 50
H. D. Fledderman 1885-1887 MSA S 108-85
George May 1887-1889 Sun, 14 Nov. 1887
George MacCaffray 1889-1891 Sun, 19 Nov. 1889 
Isaac S. Sanner 1891-1893 Sun 5 Nov. 1891
Timothy Maloney 1893-1895 MSA S108-89
Stephen R. Mason 1895-1897 MSA S108-90
Edmund M. Hoffman 1897-1899 MM 1898, 131
John B. Schwatka 1899-1901 MSA S63-3
Samuel G. Davis 1901-1903 MSA S63-5
William H. Green 1903-1905 MSA S63-7
George W. Padgett 1905-1907 MM 1906-1907, 224
Robert J. Padgett 1907-1909 MSA S63-9
John J. Hanson 1909-1911 MSA S63-14
Theodore P. Weis 1911-1913 MM 1912-1913, 165
Thomas F. McNulty 1913-1923 MSA S63-21; MSA S63-37
John E. Potee 1923-1930 MSA S63-49; MM 1924, 95
Joseph C. Deegan 1 1930-1963 MSA S63-65; Sun 11 Feb. 1963 
Frank J. Pelz 2 1963-1974 Sun 20 Feb. 1963; MM 1973-1974, 545
George W. Freeberger 1974-1986 MM 1975-1976, 230; MM 1983-1984, 511
Shelton J. Stewart 3 1986-1989 MM 1987-1988, 555; Sun 31 Aug. 1994
John W. Anderson 1989-present  MM online

Notes:
1. Died in office on February 10, 1963. Pelz was appointed as his replacement.
2. Resigned on May 31, 1974. Freeberger was appointed June 28, 1974.
3. Removed from office following felony conviction. Anderson was appointed in 1989 to complete Stewart's term and was subsequently elected to a full term in 1990.

Sources:
J. Thomas Scharf. History of Baltimore City and County, 1881.
Maryland Manual, 1885-present.
The Sun (Baltimore).
Maryland State Archives GOVERNOR (Election Returns) 1838-1895, MSA S108
Maryland State Archives BOARD OF STATE CANVASSERS (Election Returns), 1896-1976, MSA S63

Return to Maryland Government, Historical List