Maryland flag Archives of Maryland
Historical List
United States Representatives

The U.S. House of Representatives is composed of members chosen every two years by the voters of the respective states. After each federal census, Congress determines the number of representatives for each state on the basis of population (U.S. Constitution, Art. 1, sec. 2).

Over the years, the number of representatives from Maryland has fluctuated:
1789-1793 - 6 representatives
1793-1803 - 8 representatives
1803-1833 - 9 representatives
1833-1843 - 8 representatives
1843-1863 - 6 representatives
1863-1873 - 5 representatives
1873-1953 - 6 representatives
1953-1963 - 7 representatives
1963-            8 representatives

The legislature of each state prescribes when elections are to be held for U.S. Representatives (U.S. Constitution, Art. 1, sec. 4). Since 1868, Maryland has elected its U.S. Representatives on the first Tuesday in November of each even-numbered year.

Boundaries of Maryland's congressional districts are defined by legislation enacted by the General Assembly. These boundaries have changed over time, and they continue to change. Local boards of election supervisors are empowered to redefine precinct boundaries but cannot alter the election districts or wards designated by the legislature. Consequently, the boundaries defined by law for some modern congressional districts may have undergone changes at the precinct level between enactments of the General Assembly (Code 1957, Art. 33, sec. 2-12).

Congress meets in session at least once every year (U.S. Constitution, Art. 1, sec. 4). From 1789 to 1933, Congress convened on the first Monday in December unless another day was set by law (U.S. Constitution, Art. 1, sec. 4). Since 1934, the first session of Congress has been held on the third day of January unless a different day has been appointed by law (U.S. Constitution, Amendment 20, sec. 2).


1st CONGRESS, 1789-1791
Congressional District 1: Calvert, Charles & St. Mary's Counties.
Congressional District 2: Cecil, Kent, Queen Anne's & Talbot Counties.
Congressional District 3: Annapolis, and Anne Arundel & Prince George's Counties.
Congressional District 4: Baltimore Town, and Baltimore County & Harford County.
Congressional District 5: Caroline, Dorchester, Somerset & Worcester Counties.
Congressional District 6: Frederick, Montgomery & Washington Counties.
Elected Jan. 7-10, 1789:

2nd CONGRESS, 1791-1793
Congressional District 1: Calvert, Charles & St. Mary's Counties.
Congressional District 2: Cecil, Kent, Queen Anne's & Talbot Counties.
Congressional District 3: Annapolis, and Anne Arundel & Prince George's Counties.
Congressional District 4: Baltimore Town, and Baltimore County & Harford County.
Congressional District 5: Caroline, Dorchester, Somerset & Worcester Counties.
Congressional District 6: Allegany, Frederick, Montgomery & Washington Counties.
Elected Oct. 4-7, 1790: 3rd CONGRESS, 1793-1795
Congressional District 1: Calvert, Charles & St. Mary's Counties.
Congressional District 2: Annapolis, and Anne Arundel & Prince George's Counties.
Congressional District 3: Montgomery County & that part of Frederick County adjacent, as far as Monocacy River, from the mouth thereof to the Pennsylvania line.
Congressional District 4: Allegany & Washington Counties, & remainder of Frederick County.
Congressional District 5: Baltimore Town & Baltimore County.
Congressional District 6: Cecil, Harford & Kent Counties.
Congressional District 7: Caroline, Queen Anne's & Talbot Counties.
Congressional District 8: Dorchester, Somerset & Worcester Counties.
Elected Oct. 1-4, 1792: 4th CONGRESS, 1795-1797
Congressional Districts: same as for 3rd Congress.
Elected Oct. 6-9, 1794: 5th CONGRESS, 1797-1799
Congressional Districts: same as for 3rd Congress.
Elected Oct. 3-6, 1796: 6th CONGRESS, 1799-1801
Congressional Districts: same as for 3rd Congress.
Elected Oct. 1-4, 1798: 7th CONGRESS, 1801-1803
Congressional Districts: same as for 3rd Congress.
Elected April 6, 1801:
John Campbell (Federalist) 1st Dist.
Richard Sprigg, Jr. [ 7 ] (Republican) 2nd Dist.
Walter Bowie (Republican) 2nd Dist.
Thomas Plater (Federalist) 3rd Dist.
Daniel Hiester (Republican) 4th Dist.
Samuel Smith (Republican) 5th Dist.
John Archer (Republican) 6th Dist.
Joseph Hopper Nicholson (Republican) 7th Dist.
John Dennis (Federalist) 8th Dist.


8th CONGRESS, 1803-1805
Congressional District 1: Calvert, Charles & St. Mary's Counties.
Congressional District 2: Annapolis, and Anne Arundel & Prince George's Counties.
Congressional District 3: Montgomery County & that part of Frederick County adjacent, as far as Monocacy River, from the mouth thereof to the Pennsylvania line.
Congressional District 4: Allegany & Washington Counties, & remainder of Frederick County.
Congressional District 5: Baltimore City & Baltimore County. [ 8 ]
Congressional District 6: Cecil, Harford & Kent Counties.
Congressional District 7: Caroline, Queen Anne's & Talbot Counties.
Congressional District 8: Dorchester, Somerset & Worcester Counties.
Elected Oct. 3, 1803:

John Campbell (Federalist) 1st Dist.
Walter Bowie (Republican) 2nd Dist.
Thomas Plater (Federalist) 3rd Dist.
Daniel Hiester [ 9 ] (Republican) 4th Dist.
Roger Nelson (Republican) 4th Dist.
William McCreery (Republican) 5th Dist.
Nicholas Ruxton Moore (Republican) 5th Dist.
John Archer (Republican) 6th Dist.
Joseph Hopper Nicholson (Republican) 7th Dist.
John Dennis (Federalist) 8th Dist.


9th CONGRESS, 1805-1807
Congressional Districts: same as for 8th Congress.
Elected Oct. 1, 1804:

John Campbell (Federalist) 1st Dist.
Leonard Covington (Republican) 2nd Dist.
Patrick Magruder (Republican) 3rd Dist.
Roger Nelson (Republican) 4th Dist.
William McCreery (Republican) 5th Dist.
Nicholas Ruxton Moore (Republican) 5th Dist.
John Archer (Republican) 6th Dist.
Joseph Hopper Nicholson [ 10 ] (Republican) 7th Dist.
Edward Lloyd (Republican) 7th Dist.
Charles Goldsborough (Federalist) 8th Dist.


10th CONGRESS, 1807-1809
Congressional Districts: same as for 8th Congress.
Elected Oct. 6, 1806:

John Campbell (Federalist) 1st Dist.
Archibald Van Horn (Republican) 2nd Dist.
Philip Barton Key [ 11 ] (Federalist) 3rd Dist.
Roger Nelson (Republican) 4th Dist.
William McCreery [ 12 ] (Republican) 5th Dist.
Nicholas Ruxton Moore (Republican) 5th Dist.
John Montgomery (Republican) 6th Dist.
Edward Lloyd (Republican) 7th Dist.
Charles Goldsborough (Federalist) 8th Dist.


11th CONGRESS, 1809-1811
Congressional Districts: same as for 8th Congress.
Elected Oct. 3, 1808:

John Campbell (Federalist) 1st Dist.
Archibald Van Horn (Republican) 2nd Dist.
Philip Barton Key (Federalist) 3rd Dist.
Roger Nelson [ 13 ] (Republican) 4th Dist.
Samuel Ringgold (Republican) 4th Dist.
Alexander McKim (Republican) 5th Dist.
Nicholas Ruxton Moore (Republican) 5th Dist.
John Montgomery (Republican) 6th Dist.
John Brown [ 14 ] (Republican) 7th Dist.
Robert Wright (Republican) 7th Dist.
Charles Goldsborough (Federalist) 8th Dist.


12th CONGRESS, 1811-1813
Congressional Districts: same as for 8th Congress.
Elected Oct. 1, 1810:

Philip Stuart (Federalist) 1st Dist.
Joseph Kent (Federalist) 2nd Dist.
Philip Barton Key (Federalist) 3rd Dist.
Samuel Ringgold (Republican) 4th Dist.
Peter Little (Republican) 5th Dist.
Alexander McKim (Republican) 5th Dist.
John Montgomery [ 15 ] (Republican) 6th Dist.
Stevenson Archer (Republican) 6th Dist.
Robert Wright [ 16 ] (Republican) 7th Dist.
Charles Goldsborough (Federalist) 8th Dist.


13th CONGRESS, 1813-1815
Congressional District 1: Calvert, Charles & St. Mary's Counties.
Congressional District 2: Annapolis, and Anne Arundel & Prince George's Counties.
Congressional District 3: Montgomery County & part of Frederick County (part of District 1; Districts 6-9).
Congressional District 4: Allegany & Washington Counties; & part of Frederick County (part of District 1; Districts 2-5).
Congressional District 5: Baltimore City & Baltimore County. [ 17 ]
Congressional District 6: Cecil, Harford & Kent Counties.
Congressional District 7: Caroline, Queen Anne's & Talbot Counties.
Congressional District 8: Dorchester, Somerset & Worcester Counties.
Elected Oct. 5, 1812:

Philip Stuart (Federalist) 1st Dist.
Joseph Kent (Federalist) 2nd Dist.
Alexander Contee Hanson (Federalist) 3rd Dist.
Samuel Ringgold (Republican) 4th Dist.
Alexander McKim (Republican) 5th Dist.
Nicholas Ruxton Moore (Republican) 5th Dist.
Stevenson Archer (Republican) 6th Dist.
Robert Wright (Republican) 7th Dist.
Charles Goldsborough (Federalist) 8th Dist.


14th CONGRESS, 1815-1817
Congressional Districts: same as for 13th Congress.
Elected Oct. 3, 1814:

Philip Stuart (Federalist) 1st Dist.
John C. Herbert (Federalist) 2nd Dist.
Alexander Contee Hanson [ 18 ] (Federalist) 3rd Dist.
George Peter (Federalist) 3rd Dist.
George Baer, Jr. (Federalist) 4th Dist.
William Pinkney [ 19 ] (Republican) 5th Dist.
Peter Little (Republican) 5th Dist.
Nicholas Ruxton Moore [ 20 ] (Republican) 5th Dist.
Samuel Smith (Republican) 5th Dist.
Stevenson Archer (Republican) 6th Dist.
Robert Wright (Republican) 7th Dist.
Charles Goldsborough (Federalist) 8th Dist.


15th CONGRESS, 1817-1819
Congressional Districts: same as for 13th Congress.
Elected Oct. 7, 1816:

Philip Stuart (Federalist) 1st Dist.
John C. Herbert (Federalist) 2nd Dist.
George Peter (Federalist) 3rd Dist.
Samuel Ringgold (Republican) 4th Dist.
Peter Little (Republican) 5th Dist.
Samuel Smith (Republican) 5th Dist.
Philip Reed (Republican) 6th Dist.
Thomas Culbreth (Republican) 7th Dist.
Thomas Bayly (Federalist) 8th Dist.


16th CONGRESS, 1819-1821
Congressional Districts: same as for 13th Congress.
Elected Oct. 5, 1818:

Raphael Neale 1st Dist.
Joseph Kent (Republican) 2nd Dist.
Henry R. Warfield (Federalist) 3rd Dist.
Samuel Ringgold (Republican) 4th Dist.
Peter Little (Republican) 5th Dist.
Samuel Smith (Republican) 5th Dist.
Stevenson Archer (Republican) 6th Dist.
Thomas Culbreth (Republican) 7th Dist.
Thomas Bayly (Federalist) 8th Dist.


17th CONGRESS, 1821-1823
Congressional Districts: same as for 13th Congress.
Elected Oct. 2, 1820:

Raphael Neale 1st Dist.
Joseph Kent (Republican) 2nd Dist.
Henry R. Warfield (Federalist) 3rd Dist.
John Nelson 4th Dist.
Samuel Smith [ 21 ] (Republican) 5th Dist.
Isaac McKim 5th Dist.
Peter Little (Republican) 5th Dist.
Jeremiah Cosden [ 22 ] 6th Dist.
Philip Reed 6th Dist.
Robert Wright (Republican) 7th Dist.
Thomas Bayly (Federalist) 8th Dist.


18th CONGRESS, 1823-1825
Congressional Districts: same as for 13th Congress.
Elected Oct. 7, 1822:

Raphael Neale 1st Dist.
Joseph Kent (Republican) 2nd Dist.
Henry R. Warfield (Federalist) 3rd Dist.
John Lee 4th Dist.
Peter Little (Republican) 5th Dist.
Isaac McKim [ 23 ] 5th Dist.
George E. Mitchell 6th Dist.
William Hayward, Jr. 7th Dist.
John S. Spence 8th Dist.


19th CONGRESS, 1825-1827
Congressional Districts: same as for 13th Congress.
Elected Oct. 4, 1824:

Clement Dorsey 1st Dist.
Joseph Kent [ 24 ] (Republican) 2nd Dist.
John C. Weems 2nd Dist.
George Peter (Federalist) 3rd Dist.
Thomas C. Worthington 4th Dist.
John Barney 5th Dist.
Peter Little (Republican) 5th Dist.
George E. Mitchell 6th Dist.
John Leeds Kerr 7th Dist.
Robert N. Martin 8th Dist.


20th CONGRESS, 1827-1829
Congressional Districts: same as for 13th Congress.
Elected Oct. 2, 1826:

Clement Dorsey 1st Dist.
John C. Weems 2nd Dist.
George C. Washington (Whig) 3rd Dist.
Michael C. Sprigg (Jacksonian) 4th Dist.
John Barney 5th Dist.
Peter Little (Republican) 5th Dist.
Levin Gale 6th Dist.
John Leeds Kerr 7th Dist.
Ephraim K. Wilson (Jacksonian) 8th Dist.


21st CONGRESS, 1829-1831
Congressional Districts: same as for 13th Congress.
Elected Oct. 5, 1829:

Clement Dorsey (Anti-Jacksonian) 1st Dist.
Benedict J. Semmes (Anti-Jacksonian) 2nd Dist.
George C. Washington (Anti-Jacksonian) 3rd Dist.
Michael C. Sprigg (Jacksonian) 4th Dist.
Elias Brown (Jacksonian) 5th Dist.
Benjamin C. Howard (Jacksonian) 5th Dist.
George E. Mitchell (Jacksonian) 6th Dist.
Richard Spencer (Jacksonian) 7th Dist.
Ephraim K. Wilson (Jacksonian) 8th Dist.


22nd CONGRESS, 1831-1833
Congressional Districts: same as for 13th Congress.
Elected Oct. 3, 1831:

Daniel Jenifer (Anti-Jacksonian) 1st Dist.
Benedict J. Semmes (Anti-Jacksonian) 2nd Dist.
George C. Washington (Anti-Jacksonian) 3rd Dist.
Francis Thomas (Jacksonian) 4th Dist.
Benjamin C. Howard (Jacksonian) 5th Dist.
John T. H. Worthington (Jacksonian) 5th Dist.
George E. Mitchell [ 25 ] (Jacksonian) 6th Dist.
Charles S. Sewell (Jacksonian) 6th Dist.
John Leeds Kerr (Anti-Jacksonian) 7th Dist.
John S. Spence (Anti-Jacksonian) 8th Dist.


23rd CONGRESS, 1833-1835
Congressional District 1: Dorchester, Somerset & Worcester Counties.
Congressional District 2: Caroline, Cecil, Kent, Queen Anne's & Talbot Counties.
Congressional District 3: Baltimore County & Harford County.
Congressional District 4: part of Baltimore City (Wards 6-12).
Congressional District 5: Annapolis, Anne Arundel County, & part of Baltimore City (Wards 1-5).
Congressional District 6: Montgomery County & part of Frederick County (Districts 1, 4-9, 11, 14).
Congressional District 7: Allegany & Washington Counties; & part of Frederick County (Districts 2, 3, 10, 12).
Congressional District 8: Calvert, Charles, Prince George's & St. Mary's County.
Elected Oct. 7, 1833:

Littleton Purnell Dennis [ 26 ] (Anti-Jacksonian) 1st Dist.
John N. Steele (Anti-Jacksonian) 1st Dist.
Richard B. Carmichael (Jacksonian) 2nd Dist.
James Turner (Jacksonian) 3rd Dist.
James P. Heath (Jacksonian) 4th Dist.
Isaac McKim (Jacksonian) 5th Dist.
William Cost Johnson (Anti-Jacksonian) 6th Dist.
Francis Thomas (Jacksonian) 7th Dist.
John T. Stoddert (Jacksonian) 8th Dist.


24th CONGRESS, 1835-1837
Congressional District 1: Dorchester, Somerset & Worcester Counties.
Congressional District 2: Caroline, Cecil, Kent, Queen Anne's & Talbot Counties.
Congressional District 3: Baltimore County & Harford County.
Congressional District 4: Annapolis, Anne Arundel County & Baltimore City. [ 27 ]
Congressional District 5: Montgomery County & part of Frederick County (Districts 1, 4-9, 11, 14).
Congressional District 6: Allegany & Washington Counties; & part of Frederick County (Districts 2, 3, 10, 12).
Congressional District 7: Calvert, Charles, Prince George's & St. Mary's County.
Elected 1835:

John N. Steele (Anti-Jacksonian) 1st Dist.
James Alfred Pearce (Whig) 2nd Dist.
James Turner (Jacksonian) 3rd Dist.
Benjamin C. Howard (Jacksonian) 4th Dist.
Isaac McKim (Jacksonian) 4th Dist.
George C. Washington (Anti-Jacksonian) 5th Dist.
Francis Thomas (Jacksonian) 6th Dist.
Daniel Jenifer (Whig) 7th Dist.


25th CONGRESS, 1837-1839
Congressional District 1: Dorchester, Somerset & Worcester Counties.
Congressional District 2: Caroline, Cecil, Kent, Queen Anne's & Talbot Counties.
Congressional District 3: Baltimore County, Harford County, & part of Carroll County.
Congressional District 4: Annapolis, Anne Arundel County & Baltimore City.
Congressional District 5: Montgomery County, part of Carroll County, & part of Frederick County (Districts 1, 4-9, 11, 14).
Congressional District 6: Allegany & Washington Counties; & part of Frederick County (Districts 2, 3, 10, 12).
Congressional District 7: Calvert, Charles, Prince George's & St. Mary's County.
Elected July 26, 1837:

John Dennis (Whig) 1st Dist.
James Alfred Pearce (Whig) 2nd Dist.
John T. H. Worthington (Democrat) 3rd Dist.
Benjamin C. Howard (Jacksonian) 4th Dist.
Isaac McKim [ 28 ] (Democrat) 4th Dist.
John P. Kennedy (Whig) 4th Dist.
William Cost Johnson (Whig) 5th Dist.
Francis Thomas (Democrat) 6th Dist.
Daniel Jenifer (Whig) 7th Dist.


26th CONGRESS, 1839-1841
Congressional Districts: same as for 25th Congress.
Elected Oct. 2, 1839:

John Dennis (Whig) 1st Dist.
Philip Francis Thomas (Democrat) 2nd Dist.
John T. H. Worthington (Democrat) 3rd Dist.
James Carroll (Democrat) 4th Dist.
Solomon Hillen, Jr. (Democrat) 4th Dist.
William Cost Johnson (Whig) 5th Dist.
Francis Thomas (Democrat) 6th Dist.
Daniel Jenifer (Whig) 7th Dist.


27th CONGRESS, 1841-1843
Congressional Districts: same as for 25th Congress.
Elected May 17, 1841:

Isaac Dashiell Jones (Whig) 1st Dist.
James Alfred Pearce (Whig) 2nd Dist.
James W. Williams [ 29 ] (Democrat) 3rd Dist.
Charles S. Sewell (Democrat) 3rd Dist.
John P. Kennedy (Whig) 4th Dist.
Alexander Randall (Whig) 4th Dist.
William Cost Johnson (Whig) 5th Dist.
John Thomson Mason (Democrat) 6th Dist.
Augustus R. Sollers (Whig) 7th Dist.


28th CONGRESS, 1843-1845
Congressional District 1: Anne Arundel County (except for Howard District); Calvert, Charles, Montgomery, Prince George's & St. Mary's Counties.
Congressional District 2: Allegany, Frederick & Washington Counties
Congressional District 3: Howard District of Anne Arundel County; Baltimore County; Carroll County; & part of Baltimore City (Wards 12-14).
Congressional District 4: part of Baltimore City (Wards 1-11).
Congressional District 5: Caroline, Cecil, Harford, Kent & Queen Anne's Counties.
Congressional District 6: Dorchester, Somerset, Talbot & Worcester Counties.
Elected Feb. 14, 1844:

John M. S. Causin (Whig) 1st Dist.
Francis Brengle (Whig) 2nd Dist.
John Wethered (Democrat) 3rd Dist.
John P. Kennedy (Whig) 4th Dist.
Jacob A. Preston (Whig) 5th Dist.
Thomas A. Spence (Whig) 6th Dist.


29th CONGRESS, 1845-1847
Congressional District 1: Anne Arundel County (except for Howard District); Calvert, Charles, Montgomery, Prince George's & St. Mary's Counties.
Congressional District 2: Allegany, Frederick & Washington Counties
Congressional District 3: Howard District of Anne Arundel County; Baltimore County; Carroll County; & part of Baltimore City (Wards 16-20).
Congressional District 4: part of Baltimore City (Wards 1-15).
Congressional District 5: Caroline, Cecil, Harford, Kent & Queen Anne's Counties.
Congressional District 6: Dorchester, Somerset, Talbot & Worcester Counties.
Elected Oct. 1, 1845:

John G. Chapman (Whig) 1st Dist.
Thomas Johns Perry (Democrat) 2nd Dist.
Thomas Watkins Ligon (Democrat) 3rd Dist.
William Fell Giles (Democrat) 4th Dist.
Albert Constable (Democrat) 5th Dist.
Edward H. C. Long (Whig) 6th Dist.


30th CONGRESS, 1847-1849
Congressional Districts: same as for 29th Congress.
Elected 1847:

John G. Chapman (Whig) 1st Dist.
J. Dixon Roman (Whig) 2nd Dist.
Thomas Watkins Ligon (Democrat) 3rd Dist.
Robert M. McLane (Democrat) 4th Dist.
Alexander Evans (Whig) 5th Dist.
John W. Crisfield (Whig) 6th Dist.


31st CONGRESS, 1849-1851
Congressional Districts: same as for 29th Congress.
Elected Oct. 3, 1849:
Richard Johns Bowie (Whig) 1st Dist.
William T. Hamilton (Democrat) 2nd Dist.
Edward Hammond (Democrat) 3rd Dist.
Robert M. McLane (Democrat) 4th Dist.
Alexander Evans (Whig) 5th Dist.
John Bozman Kerr (Whig) 6th Dist.

32nd CONGRESS, 1851-1853
Congressional Districts: same as for 29th Congress.
Elected Oct. 1, 1851:
Richard Johns Bowie (Whig) 1st Dist.
William T. Hamilton (Democrat) 2nd Dist.
Edward Hammond (Democrat) 3rd Dist.
Thomas Yates Walsh (Whig) 4th Dist.
Alexander Evans (Whig) 5th Dist.
Joseph S. Cottman (Independent Whig) 6th Dist.

33rd CONGRESS, 1853-1855
Congressional District 1: Caroline, Dorchester, Queen Anne's, Somerset, Talbot & Worcester Counties.
Congressional District 2: Carroll, Cecil, Harford & Kent Counties; & part of Baltimore County (Districts 1-7)
Congressional District 3: part of Baltimore City (Wards 1-8: east of Jones' Falls); & part of Baltimore County (Districts 8-12).
Congressional District 4: part of Baltimore City (Wards 9-20: west of Jones' Falls).
Congressional District 5: Allegany, Frederick & Washington Counties
Congressional District 6: Anne Arundel, Calvert, Charles, Howard, Montgomery, Prince George's & St. Mary's Counties.
Elected Nov. 2, 1853:

John R. Franklin (Whig) 1st Dist.
Jacob Shower (Democrat) 2nd Dist.
Joshua Vansant (Democrat) 3rd Dist.
Henry May (Democrat) 4th Dist.
William T. Hamilton (Democrat) 5th Dist.
Augustus R. Sollers (Whig) 6th Dist.


34th CONGRESS, 1855-1857
Congressional Districts: same as for 33rd Congress.
Elected Nov. 7, 1855:

James Augustus Stewart (Democrat) 1st Dist.
James B. Ricaud (American) 2nd Dist.
J. Morrison Harris (American) 3rd Dist.
Henry Winter Davis (American) 4th Dist.
Henry W. Hoffman (American) 5th Dist.
Thomas F. Bowie (Democrat) 6th Dist.


35th CONGRESS, 1857-1859
Congressional Districts: same as for 33rd Congress.
Elected Nov. 4, 1857:

James Augustus Stewart (Democrat) 1st Dist.
James B. Ricaud (American) 2nd Dist.
J. Morrison Harris [ 30 ] (American) 3rd Dist.
Henry Winter Davis [ 31 ] (American) 4th Dist.
Jacob M. Kunkel (Democrat) 5th Dist.
Thomas F. Bowie (Democrat) 6th Dist.


36th CONGRESS, 1859-1861
Congressional Districts: same as for 33rd Congress.
Elected Nov. 2, 1859:

James Augustus Stewart (Democrat) 1st Dist.
Edwin H. Webster (American) 2nd Dist.
J. Morrison Harris [ 32 ] (American) 3rd Dist.
Henry Winter Davis [ 33 ] (American) 4th Dist.
Jacob M. Kunkel (Democrat) 5th Dist.
George W. Hughes (Democrat) 6th Dist.


37th CONGRESS, 1861-1863
Congressional Districts: same as for 33rd Congress.
Elected June 13, 1861:

John W. Crisfield (Unionist) 1st Dist.
Edwin H. Webster (Unionist) 2nd Dist.
Cornelius L. L. Leary (Unionist) 3rd Dist.
Henry May (Unionist) 4th Dist.
Francis Thomas (Unionist) 5th Dist.
Charles B. Calvert (Unionist) 6th Dist.


38th CONGRESS, 1863-1865
Congressional District 1: Caroline, Cecil, Dorchester, Kent, Queen Anne's, Somerset, Talbot & Worcester Counties.
Congressional District 2: Harford County; part of Baltimore City (Wards 1-7); & part of Baltimore County (Districts 5-7, 9-12).
Congressional District 3: part of Baltimore City (Wards 8-20).
Congressional District 4: Allegany, Carroll, Frederick & Washington Counties.
Congressional District 5: Anne Arundel, Calvert, Charles, Howard, Montgomery, Prince George's & St. Mary's Counties; & part of Baltimore County (Districts 1-4, 8, 13).
Elected Nov. 4, 1863:

John A. J. Creswell (Republican) 1st Dist.
Edwin H. Webster (Unconditional Unionist) 2nd Dist.
Henry Winter Davis (Unconditional Unionist) 3rd Dist.
Francis Thomas (Unconditional Unionist) 4th Dist.
Benjamin G. Harris (Democrat) 5th Dist.
39th CONGRESS, 1865-1867
Congressional Districts: same as for 38th Congress.
Elected Nov. 8, 1864:
Hiram McCullough (Democrat) 1st Dist.
Edwin H. Webster [ 34 ] (Unconditional Unionist) 2nd Dist.
John L. Thomas, Jr. (Unconditional Unionist) 2nd Dist.
Charles E. Phelps (Unconditional Unionist) 3rd Dist.
Francis Thomas (Unconditional Unionist) 4th Dist.
Benjamin G. Harris (Democrat) 5th Dist.


40th CONGRESS, 1867-1869
Congressional Districts: same as for 38th Congress.
Elected Nov. 6, 1866:

Hiram McCullough (Democrat) 1st Dist.
Stevenson Archer (Democrat) 2nd Dist.
Charles E. Phelps (Union Conservative) 3rd Dist.
Francis Thomas (Republican) 4th Dist.
Frederick Stone (Democrat) 5th Dist.


41st CONGRESS, 1869-1871
Congressional District 1: Caroline, Cecil, Dorchester, Kent, Queen Anne's, Somerset, Talbot, Wicomico & Worcester Counties.
Congressional District 2: Harford County; part of Baltimore City (Wards 1-7); & part of Baltimore County (Districts 5-7, 9-12).
Congressional District 3: part of Baltimore City (Wards 8-20).
Congressional District 4: Allegany, Carroll, Frederick & Washington Counties.
Congressional District 5: Anne Arundel, Calvert, Charles, Howard, Montgomery, Prince George's & St. Mary's Counties; & part of Baltimore County (Districts 1-4, 8, 13).
Elected Nov. 3, 1868:

Samuel Hambleton (Democrat) 1st Dist.
Stevenson Archer (Democrat) 2nd Dist.
Thomas Swann (Democrat) 3rd Dist.
Patrick Hamill (Democrat) 4th Dist.
Frederick Stone (Democrat) 5th Dist.


42nd CONGRESS, 1871-1873
Congressional Districts: same as for 41st Congress.
Elected Nov. 8, 1870:

Samuel Hambleton (Democrat) 1st Dist.
Stevenson Archer (Democrat) 2nd Dist.
Thomas Swann (Democrat) 3rd Dist.
John Ritchie (Democrat) 4th Dist.
William M. Merrick (Democrat) 5th Dist.


43rd CONGRESS, 1873-1875
Congressional District 1: Caroline, Dorchester, Kent, Queen Anne's, Somerset, Talbot, Wicomico & Worcester Counties.
Congressional District 2: Carroll, Cecil & Harford Counties; & part of Baltimore County (Districts 2-12).
Congressional District 3: part of Baltimore City (Wards 1-9).
Congressional District 4: part of Baltimore City (Wards 10-16, 18-20).
Congressional District 5: Anne Arundel, Calvert, Charles, Howard, Prince George's & St. Mary's Counties; part of Baltimore City (Ward 17); & part of Baltimore County (Districts 1,13).
Congressional District 6: Allegany, Frederick, Montgomery & Washington Counties.
Elected Nov. 5, 1872:

Ephraim K. Wilson (Democrat) 1st Dist.
Stevenson Archer (Democrat) 2nd Dist.
William J. O'Brien (Democrat) 3rd Dist.
Thomas Swann (Democrat) 4th Dist.
William J. Albert (Republican) 5th Dist.
Lloyd Lowndes (Republican) 6th Dist.


44th CONGRESS, 1875-1877
Congressional District 1: Caroline, Dorchester, Kent, Queen Anne's, Somerset, Talbot, Wicomico & Worcester Counties.
Congressional District 2: Carroll, Cecil & Harford Counties; & part of Baltimore County (Districts 2-12).
Congressional District 3: part of Baltimore City (Wards 1-9).
Congressional District 4: part of Baltimore City (Wards 10-16, 18-20).
Congressional District 5: Anne Arundel, Calvert, Charles, Howard, Prince George's & St. Mary's Counties; part of Baltimore City (Ward 17); & part of Baltimore County (Districts 1,13).
Congressional District 6: Allegany, Frederick, Garrett, Montgomery & Washington Counties.
Elected Nov. 3, 1874:

Philip Francis Thomas (Democrat) 1st Dist.
Charles Boyle Roberts (Democrat) 2nd Dist.
William J. O'Brien (Democrat) 3rd Dist.
Thomas Swann (Democrat) 4th Dist.
Eli J. Henkle (Democrat) 5th Dist.
William Walsh (Democrat) 6th Dist.


45th CONGRESS, 1877-1879
Congressional Districts: same as for 44th Congress.
Elected Nov. 7, 1876:

Daniel M. Henry (Democrat) 1st Dist.
Charles Boyle Roberts (Democrat) 2nd Dist.
William Kimmel (Democrat) 3rd Dist.
Thomas Swann (Democrat) 4th Dist.
Eli J. Henkle (Democrat) 5th Dist.
William Walsh (Democrat) 6th Dist.


46th CONGRESS, 1879-1881
Congressional Districts: same as for 44th Congress.
Elected Nov. 5, 1878:

Daniel M. Henry (Democrat) 1st Dist.
J. Fred C. Talbott (Democrat) 2nd Dist.
William Kimmel (Democrat) 3rd Dist.
Robert M. McLane (Democrat) 4th Dist.
Eli J. Henkle (Democrat) 5th Dist.
Milton G. Urner (Republican) 6th Dist.


47th CONGRESS, 1881-1883
Congressional Districts: same as for 44th Congress.
Elected Nov. 2, 1880:

George W. Covington (Democrat) 1st Dist.
J. Fred C. Talbott (Democrat) 2nd Dist.
Fetter S. Hoblitzell (Democrat) 3rd Dist.
Robert M. McLane (Democrat) 4th Dist.
Andrew G. Chapman (Democrat) 5th Dist.
Milton G. Urner (Republican) 6th Dist.


48th CONGRESS, 1883-1885
Congressional District 1: Caroline, Dorchester, Kent, Queen Anne's, Somerset, Talbot, Wicomico & Worcester Counties.
Congressional District 2: Carroll, Cecil & Harford Counties; & part of Baltimore County (Districts 2-12).
Congressional District 3: part of Baltimore City (Precincts 1-76, 78, 79, 84, 85, 106).
Congressional District 4: part of Baltimore City (Precincts 77, 80-83, 86-103, 107, 108, 114).
Congressional District 5: Anne Arundel, Calvert, Charles, Howard, Prince George's & St. Mary's Counties; part of Baltimore City (Precincts 104, 105, 109-113, 115-120); & part of Baltimore County (Districts 1, 13).
Congressional District 6: Allegany, Frederick, Garrett, Montgomery & Washington Counties.
Elected Nov. 7, 1882:

George W. Covington (Democrat) 1st Dist.
J. Fred C. Talbott (Democrat) 2nd Dist.
Fetter S. Hoblitzell (Democrat) 3rd Dist.
John V. L. Findlay (Democrat) 4th Dist.
Hart B. Holton (Republican) 5th Dist.
Louis E. McComas (Republican) 6th Dist.


49th CONGRESS, 1885-1887
Congressional Districts: same as for 48th Congress.
Elected Nov. 4, 1884:

Charles H. Gibson (Democrat) 1st Dist.
Frank T. Shaw (Democrat) 2nd Dist.
William H. Cole [ 35 ] (Democrat) 3rd Dist.
Harry Welles Rusk (Democrat) 3rd Dist.
John V. L. Findlay (Democrat) 4th Dist.
Barnes Compton (Democrat) 5th Dist.
Louis E. McComas (Republican) 6th Dist.


50th CONGRESS, 1887-1889
Congressional Districts: same as for 48th Congress.
Elected Nov. 2, 1886:

Charles H. Gibson (Democrat) 1st Dist.
Frank T. Shaw (Democrat) 2nd Dist.
Harry Welles Rusk (Democrat) 3rd Dist.
Isidor Rayner (Democrat) 4th Dist.
Barnes Compton (Democrat) 5th Dist.
Louis E. McComas (Republican) 6th Dist.


51st CONGRESS, 1889-1891
Congressional Districts: same as for 48th Congress.
Elected Nov. 6, 1888:

Charles H. Gibson (Democrat) 1st Dist.
Herman Stump, Jr. (Democrat) 2nd Dist.
Harry Welles Rusk (Democrat) 3rd Dist.
Henry Stockbridge, Jr. (Republican) 4th Dist.
Barnes Compton [ 36 ] (Democrat) 5th Dist.
Sydney E. Mudd [ 37 ] (Republican) 5th Dist.
Louis E. McComas (Republican) 6th Dist.


52nd CONGRESS, 1891-1893
Congressional District 1: Caroline, Dorchester, Kent, Queen Anne's, Somerset, Talbot, Wicomico & Worcester Counties.
Congressional District 2: Carroll, Cecil & Harford Counties; part of Baltimore City (Wards 20-22); & part of Baltimore County (Districts 2-12).
Congressional District 3: part of Baltimore City (Wards 1-7, 15,16).
Congressional District 4: part of Baltimore City (Wards 8-14, 18, 19).
Congressional District 5: Anne Arundel, Calvert, Charles, Howard, Prince George's & St. Mary's Counties; part of Baltimore City (Ward 17); & part of Baltimore County (Districts 1, 13).
Congressional District 6: Allegany, Frederick, Garrett, Montgomery & Washington Counties.
Elected Nov. 4, 1890:

Henry Page [ 38 ] (Democrat) 1st Dist.
John B. Brown (Democrat) 1st Dist.
Herman Stump, Jr. (Democrat) 2nd Dist.
Harry Welles Rusk (Democrat) 3rd Dist.
Isidor Rayner (Democrat) 4th Dist.
Barnes Compton (Democrat) 5th Dist.
William M. McKaig (Democrat) 6th Dist.


53rd CONGRESS, 1893-1895
Congressional District 1: Caroline, Dorchester, Kent, Queen Anne's, Somerset, Talbot, Wicomico & Worcester Counties.
Congressional District 2: Carroll, Cecil & Harford Counties; part of Baltimore City (Ward 11: precinct 9; Wards 20-22); & part of Baltimore County (Districts 2-12).
Congressional District 3: part of Baltimore City (Wards 1-7, 15,16).
Congressional District 4: part of Baltimore City (Wards 8-10; Ward 11: precincts 1-8; Wards 12-14; 18, 19).
Congressional District 5: Anne Arundel, Calvert, Charles, Howard, Prince George's & St. Mary's Counties; part of Baltimore City (Ward 17); & part of Baltimore County (Districts 1, 13).
Congressional District 6: Allegany, Frederick, Garrett, Montgomery & Washington Counties.
Elected Nov. 1892:

Robert F. Brattan [ 39 ] (Democrat) 1st Dist.
W. Laird Henry (Democrat) 1st Dist.
J. Fred C. Talbott (Democrat) 2nd Dist.
Harry Welles Rusk (Democrat) 3rd Dist.
Isidor Rayner (Democrat) 4th Dist.
Barnes Compton [ 40 ] (Democrat) 5th Dist.
Charles E. Coffin (Republican) 5th Dist.
William M. McKaig (Democrat) 6th Dist.


54th CONGRESS, 1895-1897
Congressional Districts: same as for 53rd Congress.
Elected Nov. 1894:

Joshua W. Miles (Democrat) 1st Dist.
William B. Baker (Republican) 2nd Dist.
Harry Welles Rusk [ 41 ] (Democrat) 3rd Dist.
John K. Cowen (Democrat) 4th Dist.
Charles E. Coffin (Republican) 5th Dist.
George L. Wellington (Republican) 6th Dist.
55th CONGRESS, 1897-1899
Congressional Districts: same as for 53rd Congress.
Elected Nov. 3, 1896:
Isaac A. Barber (Republican) 1st Dist.
William B. Baker (Republican) 2nd Dist.
William S. Booze (Republican) 3rd Dist.
William W. McIntire (Republican) 4th Dist.
Sydney E. Mudd (Republican) 5th Dist.
John McDonald (Republican) 6th Dist.


56th CONGRESS, 1899-1901
Congressional District 1: Caroline, Dorchester, Kent, Queen Anne's, Somerset, Talbot, Wicomico & Worcester Counties.
Congressional District 2: Carroll, Cecil & Harford Counties; part of Baltimore City (Wards 12, 16-18); & part of Baltimore County (Districts 2-12, 14, 15).
Congressional District 3: part of Baltimore City (Wards 1-9).
Congressional District 4: part of Baltimore City (Wards 10, 11, 13-15, 19-22).
Congressional District 5: Anne Arundel, Calvert, Charles, Howard, Prince George's & St. Mary's Counties; part of Baltimore City (Wards 23, 24); & part of Baltimore County (Districts 1, 13).
Congressional District 6: Allegany, Frederick, Garrett, Montgomery & Washington Counties.
Elected Nov. 8, 1898:

John Walter Smith [ 42 ] (Democrat) 1st Dist.
Josiah L. Kerr (Republican) 1st Dist.
William B. Baker (Republican) 2nd Dist.
Frank C. Wachter (Republican) 3rd Dist.
James W. Denny (Democrat) 4th Dist.
Sydney E. Mudd (Republican) 5th Dist.
George A. Pearre (Republican) 6th Dist.


57th CONGRESS, 1901-1903
Congressional Districts: same as for 56th Congress.
Elected Nov. 6, 1900:

William H. Jackson (Republican) 1st Dist.
Albert A. Blakeney (Republican) 2nd Dist.
Frank C. Wachter (Republican) 3rd Dist.
Charles R. Schirm (Republican) 4th Dist.
Sydney E. Mudd (Republican) 5th Dist.
George A. Pearre (Republican) 6th Dist.


58th CONGRESS, 1903-1905
Congressional District 1: Caroline, Cecil, Dorchester, Kent, Queen Anne's, Somerset, Talbot, Wicomico & Worcester Counties.
Congressional District 2: Baltimore, Carroll & Harford Counties; & part of Baltimore City (Wards 15, 16).
Congressional District 3: part of Baltimore City (Wards 1-8; Ward 18: precincts 9-11, 13; Ward 22).
Congressional District 4: part of Baltimore City (Wards 9-14, 17; Ward 18: precincts 1-3, 12; Wards 19, 20).
Congressional District 5: Anne Arundel, Calvert, Charles, Howard, Prince George's & St. Mary's Counties; & part of Baltimore City (Ward 18: precincts 4-8; Wards 21, 23, 24).
Congressional District 6: Allegany, Frederick, Garrett, Montgomery & Washington Counties.
Elected Nov. 4, 1902:

William H. Jackson (Republican) 1st Dist.
J. Fred C. Talbott (Democrat) 2nd Dist.
Frank C. Wachter (Republican) 3rd Dist.
James W. Denny (Democrat) 4th Dist.
Sydney E. Mudd (Republican) 5th Dist.
George A. Pearre (Republican) 6th Dist.


59th CONGRESS, 1905-1907
Congressional Districts: same as for 58th Congress.
Elected Nov. 8, 1904:

Thomas A. Smith 1st Dist.
J. Fred C. Talbott (Democrat) 2nd Dist.
Frank C. Wachter (Republican) 3rd Dist.
John Gill, Jr. (Democrat) 4th Dist.
Sydney E. Mudd (Republican) 5th Dist.
George A. Pearre (Republican) 6th Dist.


60th CONGRESS, 1907-1909
Congressional Districts: same as for 58th Congress.
Elected Nov. 6, 1906:

William H. Jackson (Republican) 1st Dist.
J. Fred C. Talbott (Democrat) 2nd Dist.
Henry B. Wolf 3rd Dist.
John Gill, Jr. (Democrat) 4th Dist.
Sydney E. Mudd (Republican) 5th Dist.
George A. Pearre (Republican) 6th Dist.


61st CONGRESS, 1909-1911
Congressional Districts: same as for 58th Congress.
Elected Nov. 3, 1908:

J. Harry Covington (Democrat) 1st Dist.
J. Fred C. Talbott (Democrat) 2nd Dist.
John Kronmiller (Republican) 3rd Dist.
John Gill, Jr. (Democrat) 4th Dist.
Sydney E. Mudd (Republican) 5th Dist.
George A. Pearre (Republican) 6th Dist.


62nd CONGRESS, 1911-1913
Congressional Districts: same as for 58th Congress.
Elected Nov. 8, 1910:

J. Harry Covington (Democrat) 1st Dist.
J. Fred C. Talbott (Democrat) 2nd Dist.
George Konig (Democrat) 3rd Dist.
J. Charles Linthicum (Democrat) 4th Dist.
Thomas Parran (Republican) 5th Dist.
David J. Lewis (Democrat) 6th Dist.


63rd CONGRESS, 1913-1915
Congressional Districts: same as for 58th Congress.
Elected Nov. 5, 1912:

J. Harry Covington [ 43 ] (Democrat) 1st Dist.
Jesse D. Price (Democrat) 1st Dist.
J. Fred C. Talbott (Democrat) 2nd Dist.
George Konig [ 44 ] (Democrat) 3rd Dist.
Charles P. Coady (Democrat) 3rd Dist.
J. Charles Linthicum (Democrat) 4th Dist.
Frank O. Smith (Democrat) 5th Dist.
David J. Lewis (Democrat) 6th Dist.


64th CONGRESS, 1915-1917
Congressional Districts: same as for 58th Congress.
Elected Nov. 3, 1914:

Jesse D. Price (Democrat) 1st Dist.
J. Fred C. Talbott (Democrat) 2nd Dist.
Charles P. Coady (Democrat) 3rd Dist.
J. Charles Linthicum (Democrat) 4th Dist.
Sydney E. Mudd (Republican) 5th Dist.
David J. Lewis (Democrat) 6th Dist.


65th CONGRESS, 1917-1919
Congressional Districts: same as for 58th Congress.
Elected Nov. 7, 1916:

Jesse D. Price (Democrat) 1st Dist.
J. Fred. C. Talbott [ 45 ] (Democrat) 2nd Dist.
Carville D. Benson (Democrat) 2nd Dist.
Charles P. Coady (Democrat) 3rd Dist.
J. Charles Linthicum (Democrat) 4th Dist.
Sydney E. Mudd (Republican) 5th Dist.
Frederick N. Zihlman (Republican) 6th Dist.


66th CONGRESS, 1919-1921
Congressional Districts: same as for 58th Congress.
Elected Nov. 5, 1918:

William N. Andrews (Republican) 1st Dist.
Carville D. Benson (Democrat) 2nd Dist.
Charles P. Coady (Democrat) 3rd Dist.
J. Charles Linthicum (Democrat) 4th Dist.
Sydney E. Mudd (Republican) 5th Dist.
Frederick N. Zihlman (Republican) 6th Dist.


67th CONGRESS, 1921-1923
Congressional District 1: Caroline, Cecil, Dorchester, Kent, Queen Anne's, Somerset, Talbot, Wicomico & Worcester Counties.
Congressional District 2: Baltimore, Carroll & Harford Counties; & part of Baltimore City (Wards 15, 16; Ward 25: precincts 1-5; Wards 26-28).
Congressional District 3: part of Baltimore City (Wards 1-8; Ward 18: precincts 9-11, 13; Ward 22).
Congressional District 4: part of Baltimore City (Wards 9-14, 17; Ward 18: precincts 1-3, 12; Wards 19, 20).
Congressional District 5: Anne Arundel, Calvert, Charles, Howard, Prince George's & St. Mary's Counties; & part of Baltimore City (Ward 18: precincts 4-8; Wards 21, 23, 24; Ward 25: precincts 6-9).
Congressional District 6: Allegany, Frederick, Garrett, Montgomery & Washington Counties.
Elected Nov. 2, 1920:

T. Alan Goldsborough (Democrat) 1st Dist.
Albert A. Blakeney (Republican) 2nd Dist.
John Philip Hill (Republican) 3rd Dist.
J. Charles Linthicum (Democrat) 4th Dist.
Sydney E. Mudd (Republican) 5th Dist.
Frederick N. Zihlman (Republican) 6th Dist.


68th CONGRESS, 1923-1925
Congressional District 1: Caroline, Cecil, Dorchester, Kent, Queen Anne's, Somerset, Talbot, Wicomico & Worcester Counties.
Congressional District 2: Baltimore, Carroll & Harford Counties; & part of Baltimore City (Wards 15, 16; Ward 25: precincts 1-6; Wards 26-28).
Congressional District 3: part of Baltimore City (Wards 1-8; Ward 18: precincts 9-13; Ward 22).
Congressional District 4: part of Baltimore City (Wards 9-14, 17; Ward 18: precincts 1-3; Wards 19, 20).
Congressional District 5: Anne Arundel, Calvert, Charles, Howard, Prince George's & St. Mary's Counties; & part of Baltimore City (Ward 18: precincts 4-8, 14-16; Wards 21, 23, 24; Ward 25: precincts 7-11).
Congressional District 6: Allegany, Frederick, Garrett, Montgomery & Washington Counties.
Elected Nov. 7, 1922:

T. Alan Goldsborough (Democrat) 1st Dist.
Millard E. Tydings (Democrat) 2nd Dist.
John Philip Hill (Republican) 3rd Dist.
J. Charles Linthicum (Democrat) 4th Dist.
Sydney E. Mudd [ 46 ] (Republican) 5th Dist.
Stephen W. Gambrill (Democrat) 5th Dist.
Frederick N. Zihlman (Republican) 6th Dist.


69th CONGRESS, 1925-1927
Congressional Districts: same as for 68th Congress.
Elected Nov. 4, 1924:

T. Alan Goldsborough (Democrat) 1st Dist.
Millard E. Tydings (Democrat) 2nd Dist.
John Philip Hill (Republican) 3rd Dist.
J. Charles Linthicum (Democrat) 4th Dist.
Stephen W. Gambrill (Democrat) 5th Dist.
Frederick N. Zihlman (Republican) 6th Dist.


70th CONGRESS, 1927-1929
Congressional Districts: same as for 68th Congress.
Elected Nov. 2, 1926:

T. Alan Goldsborough (Democrat) 1st Dist.
William P. Cole, Jr. (Democrat) 2nd Dist.
Vincent L. Palmisano (Democrat) 3rd Dist.
J. Charles Linthicum (Democrat) 4th Dist.
Stephen W. Gambrill (Democrat) 5th Dist.
Frederick N. Zihlman (Republican) 6th Dist.


71st CONGRESS, 1929-1931
Congressional Districts: same as for 68th Congress.
Elected Nov. 6, 1928:

T. Alan Goldsborough (Democrat) 1st Dist.
Linwood L. Clark (Republican) 2nd Dist.
Vincent L. Palmisano [ 47 ] (Democrat) 3rd Dist.
J. Charles Linthicum (Democrat) 4th Dist.
Stephen W. Gambrill (Democrat) 5th Dist.
Frederick N. Zihlman (Republican) 6th Dist.


72nd CONGRESS, 1931-1933
Congressional Districts: same as for 68th Congress.
Elected Nov. 4, 1930:

T. Alan Goldsborough (Democrat) 1st Dist.
William P. Cole, Jr. (Democrat) 2nd Dist.
Vincent L. Palmisano (Democrat) 3rd Dist.
J. Charles Linthicum [ 48 ] (Democrat) 4th Dist.
Ambrose J. Kennedy (Democrat) 4th Dist.
Stephen W. Gambrill (Democrat) 5th Dist.
David J. Lewis (Democrat) 6th Dist.


73rd CONGRESS, 1933-1934
Congressional District 1: Caroline, Cecil, Dorchester, Kent, Queen Anne's, Somerset, Talbot, Wicomico & Worcester Counties.
Congressional District 2: Baltimore, Carroll & Harford Counties; & part of Baltimore City (Wards 15, 16; Ward 25: precincts 1-9; Wards 26-28).
Congressional District 3: part of Baltimore City (Wards 1-8; Ward 18: precincts 9-13; Ward 22).
Congressional District 4: part of Baltimore City (Wards 9-14, 17; Ward 18: precincts 1-3; Wards 19, 20).
Congressional District 5: Anne Arundel, Calvert, Charles, Howard, Prince George's & St. Mary's Counties; & part of Baltimore City (Ward 18: precincts 4-8, 14-16; Wards 21, 23, 24; Ward 25: precincts 10-16).
Congressional District 6: Allegany, Frederick, Garrett, Montgomery & Washington Counties.
Elected Nov. 8, 1932:

T. Alan Goldsborough (Democrat) 1st Dist.
William P. Cole, Jr. (Democrat) 2nd Dist.
Vincent L. Palmisano (Democrat) 3rd Dist.
Ambrose J. Kennedy (Democrat) 4th Dist.
Stephen W. Gambrill (Democrat) 5th Dist.
David J. Lewis (Democrat) 6th Dist.


74th CONGRESS, 1935-1936
Congressional Districts: same as for 73rd Congress.
Elected Nov. 6, 1934:

T. Alan Goldsborough (Democrat) 1st Dist.
William P. Cole, Jr. (Democrat) 2nd Dist.
Vincent L. Palmisano (Democrat) 3rd Dist.
Ambrose J. Kennedy (Democrat) 4th Dist.
Stephen W. Gambrill (Democrat) 5th Dist.
David J. Lewis (Democrat) 6th Dist.


75th CONGRESS, 1937-1938
Congressional Districts: same as for 73rd Congress.
Elected Nov. 3, 1936:

T. Alan Goldsborough (Democrat) 1st Dist.
William P. Cole, Jr. (Democrat) 2nd Dist.
Vincent L. Palmisano (Democrat) 3rd Dist.
Ambrose J. Kennedy (Democrat) 4th Dist.
Stephen W. Gambrill [ 49 ] (Democrat) 5th Dist.
David J. Lewis (Democrat) 6th Dist.


76th CONGRESS, 1939-1941
Congressional Districts: same as for 73rd Congress.
Elected Nov. 8, 1938:

T. Alan Goldsborough [ 50 ] (Democrat) 1st Dist.
David J. Ward (Democrat) 1st Dist.
William P. Cole, Jr. (Democrat) 2nd Dist.
Thomas D'Alesandro, Jr. (Democrat) 3rd Dist.
Ambrose J. Kennedy (Democrat) 4th Dist.
Lansdale G. Sasscer [ 51 ] (Democrat) 5th Dist.
William D. Byron (Democrat) 6th Dist.


77th CONGRESS, 1941-1942
Congressional Districts: same as for 73rd Congress.
Elected Nov. 5, 1940:

David J. Ward (Democrat) 1st Dist.
William P. Cole, Jr. [ 52 ] (Democrat) 2nd Dist.
Thomas D'Alesandro, Jr. (Democrat) 3rd Dist.
John A. Meyer (Democrat) 4th Dist.
Lansdale G. Sasscer (Democrat) 5th Dist.
William D. Byron [ 53 ] (Democrat) 6th Dist.
Katherine E. Byron (Democrat) 6th Dist.


78th CONGRESS, 1943-1944
Congressional District 1: Caroline, Cecil, Dorchester, Kent, Queen Anne's, Somerset, Talbot, Wicomico & Worcester Counties.
Congressional District 2: Baltimore, Carroll & Harford Counties; & part of Baltimore City (Wards 15, 16; Ward 25: precincts 1-8; Wards 26-28).
Congressional District 3: part of Baltimore City (Wards 1-8; Ward 18: precincts 6-8; Ward 22).
Congressional District 4: part of Baltimore City (Wards 9-14, 17; Ward 18: precincts 1, 2; Wards 19, 20).
Congressional District 5: Anne Arundel, Calvert, Charles, Howard, Prince George's & St. Mary's Counties; & part of Baltimore City (Ward 18: precincts 3-5, 9; Wards 21, 23, 24; Ward 25: precincts 9-14).
Congressional District 6: Allegany, Frederick, Garrett, Montgomery & Washington Counties.
Elected Nov. 3, 1942:

David J. Ward (Democrat) 1st Dist.
H. Streett Baldwin (Democrat) 2nd Dist.
Thomas D'Alesandro, Jr. (Democrat) 3rd Dist.
Daniel Ellison (Republican) 4th Dist.
Lansdale G. Sasscer (Democrat) 5th Dist.
J. Glenn Beall (Republican) 6th Dist.


79th CONGRESS, 1945-1946
Congressional Districts: same as for 78th Congress.
Elected Nov. 7, 1944:

Dudley G. Roe (Democrat) 1st Dist.
H. Streett Baldwin (Democrat) 2nd Dist.
Thomas D'Alesandro, Jr. (Democrat) 3rd Dist.
George H. Fallon (Democrat) 4th Dist.
Lansdale G. Sasscer (Democrat) 5th Dist.
J. Glenn Beall (Republican) 6th Dist.


80th CONGRESS, 1947-1948
Congressional District 1: Caroline, Cecil, Dorchester, Kent, Queen Anne's, Somerset, Talbot, Wicomico & Worcester Counties.
Congressional District 2: Baltimore, Carroll & Harford Counties; & part of Baltimore City (Wards 15, 16; Ward 25: precincts 1-8; Wards 26-28).
Congressional District 3: part of Baltimore City (Wards 1-8; Ward 18: precincts 6-8; Ward 22).
Congressional District 4: part of Baltimore City (Wards 9-14, 17; Ward 18: precincts 1, 2; Wards 19, 20).
Congressional District 5: Anne Arundel, Calvert, Charles, Howard, Prince George's & St. Mary's Counties, & part of Baltimore City (Ward 18: precincts 3-5, 9; Wards 21, 23, 24; Ward 25: precincts 9-14).
Congressional District 6: Allegany, Frederick, Garrett, Montgomery & Washington Counties.
Elected Nov. 5, 1946:

Edward T. Miller (Republican) 1st Dist.
Hugh Allen Meade (Democrat) 2nd Dist.
Thomas D'Alesandro, Jr. [ 54 ] (Democrat) 3rd Dist.
Edward A. Garmatz (Democrat) 3rd Dist.
George H. Fallon (Democrat) 4th Dist.
Lansdale G. Sasscer (Democrat) 5th Dist.
J. Glenn Beall (Republican) 6th Dist.


81st CONGRESS, 1949-1951
Congressional Districts: same as for 80th Congress.
Elected Nov. 2, 1948:

Edward T. Miller (Republican) 1st Dist.
William P. Bolton (Democrat) 2nd Dist.
Edward A. Garmatz (Democrat) 3rd Dist.
George H. Fallon (Democrat) 4th Dist.
Lansdale G. Sasscer (Democrat) 5th Dist.
J. Glenn Beall (Republican) 6th Dist.


82nd CONGRESS, 1951-1952
Congressional Districts: same as for 80th Congress.
Elected Nov. 7, 1950:

Edward T. Miller (Republican) 1st Dist.
James P. S. Devereux (Republican) 2nd Dist.
Edward A. Garmatz (Democrat) 3rd Dist.
George H. Fallon (Democrat) 4th Dist.
Lansdale G. Sasscer (Democrat) 5th Dist.
J. Glenn Beall (Republican) 6th Dist.


83rd CONGRESS, 1953-1954
Congressional District 1: Caroline, Cecil, Dorchester, Kent, Queen Anne's, Somerset, Talbot, Wicomico & Worcester Counties.
Congressional District 2: Baltimore, Carroll & Harford Counties.
Congressional District 3: part of Baltimore City (Wards 1-8; Ward 18: precincts 3-9; Wards 22-24; Ward 26: precincts 1-25; Ward 27: precinct 1).
Congressional District 4: part of Baltimore City (Wards 9-14, 17; Ward 18: precincts 1, 2; Wards 19, 20; Ward 27: precincts 19A-26B, 33-37).
Congressional District 5: Anne Arundel, Calvert, Charles, Howard, Prince George's & St. Mary's Counties; & part of Baltimore City (Ward 25: precincts 12-19).
Congressional District 6: Allegany, Frederick, Garrett, Montgomery & Washington Counties.
Congressional District 7: part of Baltimore City (Wards 15, 16, 21; Ward 25: precincts 1-11; Ward 26: precincts 26-31; Ward 27: precincts 2-19A, 27-32A, 38-62; Ward 28).
Elected Nov. 4, 1952:

Edward T. Miller (Republican) 1st Dist.
James P. S. Devereux (Republican) 2nd Dist.
Edward A. Garmatz (Democrat) 3rd Dist.
George H. Fallon (Democrat) 4th Dist.
Frank Small, Jr. (Republican) 5th Dist.
DeWitt S. Hyde (Republican) 6th Dist.
Samuel N. Friedel (Democrat) 7th Dist.


84th CONGRESS, 1955-1956
Congressional Districts: same as for 83rd Congress.
Elected Nov. 2, 1954:

Edward T. Miller (Republican) 1st Dist.
James P. S. Devereux (Republican) 2nd Dist.
Edward A. Garmatz (Democrat) 3rd Dist.
George H. Fallon (Democrat) 4th Dist.
Richard E. Lankford (Democrat) 5th Dist.
DeWitt S. Hyde (Republican) 6th Dist.
Samuel N. Friedel (Democrat) 7th Dist.


85th CONGRESS, 1957-1958
Congressional Districts: same as for 83rd Congress.
Elected Nov. 6, 1956:

Edward T. Miller (Republican) 1st Dist.
James P. S. Devereux (Republican) 2nd Dist.
Edward A. Garmatz (Democrat) 3rd Dist.
George H. Fallon (Democrat) 4th Dist.
Richard E. Lankford (Democrat) 5th Dist.
DeWitt S. Hyde (Republican) 6th Dist.
Samuel N. Friedel (Democrat) 7th Dist.


86th CONGRESS, 1959-1960
Congressional District 1: Caroline, Cecil, Dorchester, Kent, Queen Anne's, Somerset, Talbot, Wicomico & Worcester Counties.
Congressional District 2: Baltimore, Carroll & Harford Counties.
Congressional District 3: part of Baltimore City (Wards 1-8; Ward 18: precincts 3-9; Wards 22-24; Ward 26: precincts 1-25; Ward 27: precinct 1).
Congressional District 4: part of Baltimore City (Wards 9-14, 17; Ward 18: precincts 1, 2; Wards 19, 20; Ward 27: precincts 19B-26A, 33-37).
Congressional District 5: Anne Arundel, Calvert, Charles, Howard, Prince George's & St. Mary's Counties; & part of Baltimore City (Ward 25: precincts 12-19).
Congressional District 6: Allegany, Frederick, Garrett, Montgomery & Washington Counties.
Congressional District 7: part of Baltimore City (Wards 15, 16, 21; Ward 25: precincts 1-11; Ward 26: precincts 26-31; Ward 27: precincts 2-19A, 27-32A, 38-62; Ward 28).
Elected Nov. 4, 1958:

Thomas Francis Johnson (Democrat) 1st Dist.
Daniel B. Brewster (Democrat) 2nd Dist.
Edward A. Garmatz (Democrat) 3rd Dist.
George H. Fallon (Democrat) 4th Dist.
Richard E. Lankford (Democrat) 5th Dist.
John R. Foley (Democrat) 6th Dist.
Samuel N. Friedel (Democrat) 7th Dist.


87th CONGRESS, 1961-1962
Congressional Districts: same as for 86th Congress.
Elected Nov. 8, 1960:

Thomas Francis Johnson (Democrat) 1st Dist.
Daniel B. Brewster (Democrat) 2nd Dist.
Edward A. Garmatz (Democrat) 3rd Dist.
George H. Fallon (Democrat) 4th Dist.
Richard E. Lankford (Democrat) 5th Dist.
Charles McC. Mathias, Jr. (Republican) 6th Dist.
Samuel N. Friedel (Democrat) 7th Dist.


88th CONGRESS, 1963-1964
Congressional District 1: Caroline, Cecil, Dorchester, Kent, Queen Anne's, Somerset, Talbot, Wicomico & Worcester Counties.
Congressional District 2: Baltimore County & Harford County.
Congressional District 3: part of Baltimore City (Wards 1-8; Ward 18: precincts 3-9; Wards 22-24; Ward 25: precincts 12-19; Ward 26: precincts 1-34; Ward 27: precinct 1).
Congressional District 4: part of Baltimore City (Wards 9-14, 17; Ward 18: precincts 1, 2; Wards 19, 20; Ward 27: precincts 37-56, 76-80).
Congressional District 5: Anne Arundel, Calvert, Carroll & Howard Counties.
Congressional District 6: Allegany, Frederick, Garrett, Montgomery & Washington Counties.
Congressional District 7: part of Baltimore City (Wards 15, 16, 21; Ward 25: precincts 1-11; Ward 26: precincts 35-45; Ward 27: precincts 2-36; 57-75, 81-105).
Congressional District 8: Charles, Prince George's & St. Mary's Counties. [ 55 ]
Elected Nov. 6, 1962:

Rogers C. B. Morton (Republican) 1st Dist.
Clarence D. Long (Democrat) 2nd Dist.
Edward A. Garmatz (Democrat) 3rd Dist.
George H. Fallon (Democrat) 4th Dist.
Richard E. Lankford (Democrat) 5th Dist.
Charles McC. Mathias, Jr. (Republican) 6th Dist.
Samuel N. Friedel (Democrat) 7th Dist.
Carlton R. Sickles (Democrat) At-Large Dist.


89th CONGRESS, 1965-1966
Congressional Districts: same as for 88th Congress.
Elected Nov. 3, 1964:

Rogers C. B. Morton (Republican) 1st Dist.
Clarence D. Long (Democrat) 2nd Dist.
Edward A. Garmatz (Democrat) 3rd Dist.
George H. Fallon (Democrat) 4th Dist.
Hervey G. Machen (Democrat) 5th Dist.
Charles McC. Mathias, Jr. (Republican) 6th Dist.
Samuel N. Friedel (Democrat) 7th Dist.
Carlton R. Sickles (Democrat) At-Large Dist.


90th CONGRESS, 1967-1968
Congressional District 1: Caroline, Cecil, Dorchester, Harford, Kent, Queen Anne's, Somerset, Talbot, Wicomico & Worcester Counties; & part of Baltimore County (Districts 6, 7, 10).
Congressional District 2: part of Baltimore County (except Districts 4-8, 10).
Congressional District 3: part of Baltimore City (Wards 1-3, 5-10, 12, 26; Ward 27: precincts 1-77).
Congressional District 4: Prince George's County.
Congressional District 5: Anne Arundel, Calvert, Charles, Howard & St. Mary's Counties; & part of Baltimore City (Ward 25).
Congressional District 6: Allegany, Carroll, Frederick, Garrett & Washington Counties; & part of Baltimore County (Districts 4, 5, 8).
Congressional District 7: part of Baltimore City (Wards 4, 11, 13-24; Ward 27: precincts 78-105; Ward 28).
Congressional District 8: Montgomery County.
Elected Nov. 8, 1966:

Rogers C. B. Morton (Republican) 1st Dist.
Clarence D. Long (Democrat) 2nd Dist.
Edward A. Garmatz (Democrat) 3rd Dist.
George H. Fallon (Democrat) 4th Dist.
Hervey G. Machen (Democrat) 5th Dist.
Charles McC. Mathias, Jr. (Republican) 6th Dist.
Samuel N. Friedel (Democrat) 7th Dist.
Gilbert Gude (Republican) 8th Dist.


91st CONGRESS, 1969-1971
Congressional Districts: same as for 90th Congress.
Elected Nov. 5, 1968:

Rogers C. B. Morton (Republican) 1st Dist.
Clarence D. Long (Democrat) 2nd Dist.
Edward A. Garmatz (Democrat) 3rd Dist.
George H. Fallon (Democrat) 4th Dist.
Lawrence J. Hogan (Republican) 5th Dist.
J. Glenn Beall, Jr. (Republican) 6th Dist.
Samuel N. Friedel (Democrat) 7th Dist.
Gilbert Gude (Republican) 8th Dist.


92nd CONGRESS, 1971-1972
Congressional Districts: same as for 90th Congress.
Elected Nov. 3, 1970:

Rogers C. B. Morton [ 56 ] (Republican) 1st Dist.
William O. Mills (Republican) 1st Dist.
Clarence D. Long (Democrat) 2nd Dist.
Edward A. Garmatz (Democrat) 3rd Dist.
Paul S. Sarbanes (Democrat) 4th Dist.
Lawrence J. Hogan (Republican) 5th Dist.
Goodloe E. Byron (Democrat) 6th Dist.
Parren J. Mitchell (Democrat) 7th Dist.
Gilbert Gude (Republican) 8th Dist.


93rd CONGRESS, 1973-1974
Congressional District 1: Calvert, Caroline, Cecil, Charles, Dorchester, Harford, Kent, Queen Anne's, St. Mary's, Somerset, Talbot, Wicomico & Worcester Counties.
Congressional District 2: part of Baltimore City (Ward 27: precincts 86-90, 103-105; Ward 28: precinct 2B); & part of Baltimore County (District 2: precincts 1-10, 12-17, 19, 22; District 3; District 4: precincts 6-9; Districts 5-8; District 9: precincts 1-8, 17-23, 32, 34-54; Districts 10-12, 14, 15).
Congressional District 3: part of Baltimore City (Wards 1-4; Ward 6: precincts 1-4, 7-14; Ward 8: precincts 1-3, 25, 26; Ward 9: precincts 1-5; 26-31; Ward 12: precincts 1-4, 21-24; Ward 20: precinct 13; Wards 21-26; Ward 27: precincts 1-77); & part of Baltimore County (District 1: precincts 9-16, 21-32; District 9: precincts 9-16, 24-31, 33; District 13).
Congressional District 4: Anne Arundel County; & part of Prince George's County (Districts 3-5; District 6: precincts 2, 4, 6-10, 12-14, 16, 17; Districts 8, 9, 11, 12, 15).
Congressional District 5: part of Montgomery Country (District 13: precincts 4, 6, 9, 21, 22, 41); & part of Prince George's County (Districts 1, 2; District 6: precincts 1, 3, 5, 11, 15; Districts 7, 10, 13, 14, 16-21).
Congressional District 6: Allegany, Carroll, Frederick, Garrett, Howard & Washington Counties; part of Baltimore County (District 1: precincts 1-8, 17-20; District 2: precincts 11, 18, 20, 21; District 4: precincts 1-5); & part of Montgomery County (Districts 1, 12).
Congressional District 7: part of Baltimore City (Ward 5; Ward 6: precincts 5, 6; Ward 7: precincts 1-17; Ward 8: precincts 4-24; Ward 9: precincts 6-25; Wards 10, 11; Ward 12: precincts 5-20; Wards 13-19; Ward 20: all precincts except precinct 13; Ward 27: precincts 78-85, 91-102; Ward 28: all precincts except precinct 2B).
Congressional District 8: part of Montgomery County (Districts 2-11; & all of District 13 except precincts 4, 6, 9, 21, 22, 41).
Elected Nov. 7, 1972:

William O. Mills [ 57 ] (Republican) 1st Dist.
Robert E. Bauman (Republican) 1st Dist.
Clarence D. Long (Democrat) 2nd Dist.
Paul S. Sarbanes (Democrat) 3rd Dist.
Marjorie S. Holt (Republican) 4th Dist.
Lawrence J. Hogan (Republican) 5th Dist.
Goodloe E. Byron (Democrat) 6th Dist.
Parren J. Mitchell (Democrat) 7th Dist.
Gilbert Gude (Republican) 8th Dist.


94th CONGRESS, 1975-1976
Congressional Districts: same as for 93rd Congress.
Elected Nov. 5, 1974:

Robert E. Bauman (Republican) 1st Dist.
Clarence D. Long (Democrat) 2nd Dist.
Paul S. Sarbanes (Democrat) 3rd Dist.
Marjorie S. Holt (Republican) 4th Dist.
Gladys Noon Spellman (Democrat) 5th Dist.
Goodloe E. Byron (Democrat) 6th Dist.
Parren J. Mitchell (Democrat) 7th Dist.
Gilbert Gude (Republican) 8th Dist.


95th CONGRESS, 1977-1978
Congressional Districts: same as for 93rd Congress.
Elected Nov. 2, 1976:

Robert E. Bauman (Republican) 1st Dist.
Clarence D. Long (Democrat) 2nd Dist.
Barbara A. Mikulski (Democrat) 3rd Dist.
Marjorie S. Holt (Republican) 4th Dist.
Gladys Noon Spellman (Democrat) 5th Dist.
Goodloe E. Byron [ 58 ] (Democrat) 6th Dist.
Parren J. Mitchell (Democrat) 7th Dist.
Newton I. Steers, Jr. (Republican) 8th Dist.


96th CONGRESS, 1979-1980
Congressional Districts: same as for 93rd Congress.
Elected Nov. 7, 1978:

Robert E. Bauman (Republican) 1st Dist.
Clarence D. Long (Democrat) 2nd Dist.
Barbara A. Mikulski (Democrat) 3rd Dist.
Marjorie S. Holt (Republican) 4th Dist.
Gladys Noon Spellman (Democrat) 5th Dist.
Beverly B. Byron [ 59 ] (Democrat) 6th Dist.
Parren J. Mitchell [ 60 ] (Democrat) 7th Dist.
Michael D. Barnes (Democrat) 8th Dist.


97th CONGRESS, 1981-1982
Congressional Districts: same as for 93rd Congress.
Elected Nov. 4, 1980:

Royden P. Dyson (Democrat) 1st Dist.
Clarence D. Long (Democrat) 2nd Dist.
Barbara A. Mikulski (Democrat) 3rd Dist.
Marjorie S. Holt (Republican) 4th Dist.
Gladys Noon Spellman (Democrat) [ 61 ] 5th Dist.
Steny H. Hoyer (Democrat) 5th Dist.
Beverly B. Byron (Democrat) 6th Dist.
Parren J. Mitchell (Democrat) 7th Dist.
Michael D. Barnes (Democrat) 8th Dist.


98th CONGRESS, 1983-1984
Congressional District 1:  Calvert, Caroline, Cecil, Charles, Dorchester, Kent, Queen Anne's, St. Mary's, Somerset, Talbot, Wicomico & Worcester Counties; & part of Harford County    (District 1: precincts 10, 11; District 2; District 3: precinct 2; Districts 5, 6).
Congressional District 2:     part of Baltimore County (District 2: precincts 12, 15-19; Districts 4-8; District 9: precincts 2, 5-11, 17-28); & part of Harford County (District 1: precincts 2-6, 45; District 3: precincts 3-5, 10-12, 15-18, 35; District 4).
Congressional District 3:  part of Baltimore City (Wards 1-3; Ward 4: precinct 1; Ward 6: precincts 6, 7; Ward 8: precincts 1-3; Ward 9: precinct 7; Wards 21-26; Ward 27: precincts 2-40, 59-62, 65-91, 102-108; Ward 28: precinct 1); part of Baltimore County (District 1: precincts 7-16; District 2: precincts 6-10, 13, 14; District 3: precincts 2-12; District 9: precincts 1, 3, 4, 12-16; District 13); part of Howard County (District 1; District 5: precincts 2-4, 7-10; District 6: precincts 5-6, 8-14).
Congressional District 4: Anne Arundel County; part of Howard County (District 6: precincts 1-4, 7, 15); & part of Prince George's County (District 4; District 5: precincts 1, 2, 5; District 6: precincts 2, 6, 8, 9, 12-15, 17, 18; District 8; District 9: part of precinct 3; District 11: precinct 1; District 12).
Congressional District 5: part of Prince George's County (Districts 1-3; District 5: precincts 3, 4; District 6: precincts 1, 3-5, 7, 10, 11, 16; District 7; District 9: precincts 1, 2, part of precinct 3, precincts 4, 5; District 10; District 11: precinct 2; Districts 13-21).
Congressional District 6: Allegany, Carroll, Frederick, Garrett & Washington Counties; part of Howard County (Districts 2-4; District 5: precincts 1, 5, 6); & part of Montgomery County (Districts 1-3, 6; District 10: precincts 1-3, 7, 9, 10; Districts 11, 12).
Congressional District 7: part of Baltimore City (Ward 4: precincts 2, 3; Ward 5; Ward 6: precincts 1-5; Ward 7; Ward 8: precincts 4-13; Ward 9: precincts 1-6, 8-17; Wards 10-20; Ward 27: precincts 41-58, 63, 64, 92-101; Ward 28: precincts 2-20); & part of Baltimore County (District 1: precincts 1-6; District 2: precincts 1-5, 11; District 3: precinct 1).
Congressional District 8: part of Montgomery County (Districts 4, 5, 7-9; District 10: precincts 4-6, 8, 11; District 13).
Elected Nov. 2, 1982:

Royden P. Dyson (Democrat) 1st Dist.
Clarence D. Long (Democrat) 2nd Dist.
Barbara A. Mikulski (Democrat) 3rd Dist.
Marjorie S. Holt (Republican) 4th Dist.
Steny H. Hoyer (Democrat) 5th Dist.
Beverly B. Byron (Democrat) 6th Dist.
Parren J. Mitchell (Democrat) 7th Dist.
Michael D. Barnes (Democrat) 8th Dist.


99th CONGRESS, 1985-1986
Congressional Districts: same as for 98th Congress.
Elected Nov. 6, 1984:

Royden P. Dyson (Democrat) 1st Dist.
Helen Delich Bentley (Republican) 2nd Dist.
Barbara A. Mikulski (Democrat) 3rd Dist.
Marjorie S. Holt (Republican) 4th Dist.
Steny H. Hoyer (Democrat) 5th Dist.
Beverly B. Byron (Democrat) 6th Dist.
Parren J. Mitchell (Democrat) 7th Dist.
Michael D. Barnes (Democrat) 8th Dist.


100th CONGRESS, 1987-1988
Congressional Districts: same as for 98th Congress.
Elected Nov. 4, 1986:

Royden P. Dyson (Democrat) 1st Dist.
Helen Delich Bentley (Republican) 2nd Dist.
Benjamin L. Cardin (Democrat) 3rd Dist.
Thomas McMillen (Democrat) 4th Dist.
Steny H. Hoyer (Democrat) 5th Dist.
Beverly B. Byron (Democrat) 6th Dist.
Kweisi Mfume (Democrat) 7th Dist.
Constance A. Morella (Republican) 8th Dist.


101st CONGRESS, 1989-1990
Congressional Districts: same as for 98th Congress.
Elected Nov. 8, 1988:

Royden P. Dyson (Democrat) 1st Dist.
Helen Delich Bentley (Republican) 2nd Dist.
Benjamin L. Cardin (Democrat) 3rd Dist.
Thomas McMillen (Democrat) 4th Dist.
Steny H. Hoyer (Democrat) 5th Dist.
Beverly B. Byron (Democrat) 6th Dist.
Kweisi Mfume (Democrat) 7th Dist.
Constance A. Morella (Republican) 8th Dist.
102nd CONGRESS, 1991-1992
Congressional Districts
Elected Nov. 6, 1990:
Wayne T. Gilchrist (Republican) 1st Dist.
Helen Delich Bentley (Republican) 2nd Dist.
Benjamin L. Cardin (Democrat) 3rd Dist.
Thomas McMillen (Democrat) 4th Dist.
Steny H. Hoyer (Democrat) 5th Dist.
Beverly B. Byron (Democrat) 6th Dist.
Kweisi Mfume (Democrat) 7th Dist.
Constance A. Morella (Republican) 8th Dist.
103rd CONGRESS, 1993-1994
Congressional Districts: same as for 102nd Congress
Elected Nov. 3, 1992:
Wayne T. Gilchrist (Republican) 1st Dist.
Helen Delich Bentley (Republican) 2nd Dist.
Benjamin L. Cardin (Democrat) 3rd Dist.
Albert H. Wynn (Democrat) 4th Dist.
Steny H. Hoyer (Democrat) 5th Dist.
Roscoe G. Bartlett (Republican) 6th Dist.
Kweisi Mfume (Democrat) 7th Dist.
Constance A. Morella (Republican) 8th Dist.
104th CONGRESS, 1995-1996
Congressional Districts: same as for 102nd Congress
Elected Nov. 1, 1994:
Wayne T. Gilchrist (Republican) 1st Dist.
Robert L. Ehrlich, Jr. (Republican) 2nd Dist.
Benjamin L. Cardin (Democrat) 3rd Dist.
Albert H. Wynn (Democrat) 4th Dist.
Steny H. Hoyer (Democrat) 5th Dist.
Roscoe G. Bartlett (Republican) 6th Dist.
Kweisi Mfume (Democrat) 7th Dist.
Constance A. Morella (Republican) 8th Dist.
105th CONGRESS, 1997-1998
Congressional Districts: same as for 102nd Congress
Elected Nov. 5, 1996:
Wayne T. Gilchrist (Republican) 1st Dist.
Robert L. Ehrlich, Jr. (Republican) 2nd Dist.
Benjamin L. Cardin (Democrat) 3rd Dist.
Albert H. Wynn (Democrat) 4th Dist.
Steny H. Hoyer (Democrat) 5th Dist.
Roscoe G. Bartlett (Republican) 6th Dist.
Elijah E. Cummings (Democrat) 7th Dist.
Constance A. Morella (Republican) 8th Dist.
106th CONGRESS, 1999-2000
Congressional Districts: same as for 102nd Congress
Elected Nov. 3, 1998:
Wayne T. Gilchrist (Republican) 1st Dist.
Robert L. Ehrlich, Jr. (Republican) 2nd Dist.
Benjamin L. Cardin (Democrat) 3rd Dist.
Albert H. Wynn (Democrat) 4th Dist.
Steny H. Hoyer (Democrat) 5th Dist.
Roscoe G. Bartlett (Republican) 6th Dist.
Elijah E. Cummings (Democrat) 7th Dist.
Constance A. Morella (Republican) 8th Dist.
107th CONGRESS, 2001-2002
Congressional Districts: same as for 102nd Congress
Elected Nov. 7, 2000:
Wayne T. Gilchrist (Republican) 1st Dist.
Robert L. Ehrlich, Jr. (Republican) 2nd Dist.
Benjamin L. Cardin (Democrat) 3rd Dist.
Albert H. Wynn (Democrat) 4th Dist.
Steny H. Hoyer (Democrat) 5th Dist.
Roscoe G. Bartlett (Republican) 6th Dist.
Elijah E. Cummings (Democrat) 7th Dist.
Constance A. Morella (Republican) 8th Dist.
108th CONGRESS, 2003-2004
Congressional Districts
Elected Nov. 5, 2002:

         Wayne T. Gilchrest (Republican), 1st Dist.
         C. A. Dutch Ruppersberger III (Democrat), 2nd Dist.
         Benjamin L. Cardin (Democrat), 3rd Dist.
         Albert R. Wynn (Democrat), 4th Dist.
         Steny H. Hoyer (Democrat), 5th Dist.
         Roscoe G. Bartlett (Republican), 6th Dist.
         Elijah E. Cummings (Democrat), 7th Dist.
         Christopher Van Hollen, Jr. (Democrat), 8th Dist.

109th CONGRESS, 2005-2006
Congressional Districts: same as for 108th Congress
Elected Nov. 2, 2004

         Wayne T. Gilchrest (Republican), 1st Dist.
         C. A. Dutch Ruppersberger III (Democrat), 2nd Dist.
         Benjamin L. Cardin (Democrat), 3rd Dist.
         Albert R. Wynn (Democrat), 4th Dist.
         Steny H. Hoyer (Democrat), 5th Dist.
         Roscoe G. Bartlett (Republican), 6th Dist.
         Elijah E. Cummings (Democrat), 7th Dist.
         Christopher Van Hollen, Jr. (Democrat), 8th Dist.

110th CONGRESS, 2007-2008
Congressional Districts: same as for 108th Congress
Elected Nov. 7, 2006

         Wayne T. Gilchrest (Republican), 1st Dist.
         C. A. Dutch Ruppersberger III (Democrat), 2nd Dist.
         John P. Sarbanes (Democrat), 3rd Dist.
         Albert R. Wynn [62] (Democrat), 4th Dist.
         Donna F. Edwards (Democrat), 4th Dist.
         Steny H. Hoyer (Democrat), 5th Dist.
         Roscoe G. Bartlett (Republican), 6th Dist.
         Elijah E. Cummings (Democrat), 7th Dist.
         Christopher Van Hollen, Jr. (Democrat), 8th Dist.

111th CONGRESS, 2009-2011
Congressional Districts: same as for 108th Congress
Elected Nov. 4, 2008

         Frank M. Kratovil, Jr. (Democrat), 1st Dist.
         C. A. Dutch Ruppersberger III (Democrat), 2nd Dist.
         John P. Sarbanes (Democrat), 3rd Dist.
         Donna F. Edwards (Democrat), 4th Dist.
         Steny H. Hoyer (Democrat), 5th Dist.
         Roscoe G. Bartlett (Republican), 6th Dist.
         Elijah E. Cummings (Democrat), 7th Dist.
         Christopher Van Hollen, Jr. (Democrat), 8th Dist.
 

112th CONGRESS, 2011-2013
Congressional Districts: same as for 108th Congress
Elected Nov. 2, 2010

         Andrew P. Harris (Republican), 1st Dist.
         C. A. Dutch Ruppersberger III (Democrat), 2nd Dist.
         John P. Sarbanes (Democrat), 3rd Dist.
         Donna F. Edwards (Democrat), 4th Dist.
         Steny H. Hoyer (Democrat), 5th Dist.
         Roscoe G. Bartlett (Republican), 6th Dist.
         Elijah E. Cummings (Democrat), 7th Dist.
         Christopher Van Hollen, Jr. (Democrat), 8th Dist.

113th CONGRESS, 2013-2015
Congressional Districts
Elected Nov. 6, 2012

         Andrew P. Harris (Republican), 1st Dist.
         C. A. Dutch Ruppersberger III (Democrat), 2nd Dist.
         John P. Sarbanes (Democrat), 3rd Dist.
         Donna F. Edwards (Democrat), 4th Dist.
         Steny H. Hoyer (Democrat), 5th Dist.
         John K. Delaney (Democrat), 6th Dist.
         Elijah E. Cummings (Democrat), 7th Dist.
         Christopher Van Hollen, Jr. (Democrat), 8th Dist. 

114th CONGRESS, 2015-2017
Congressional Districts
Elected Nov. 4, 2014

Andrew P. Harris (Republican), 1st Dist.
         C. A. Dutch Ruppersberger III (Democrat), 2nd Dist.
         John P. Sarbanes (Democrat), 3rd Dist.
         Donna F. Edwards (Democrat), 4th Dist.
         Steny H. Hoyer (Democrat), 5th Dist.
         John K. Delaney (Democrat), 6th Dist.
         Elijah E. Cummings (Democrat), 7th Dist.
         Christopher Van Hollen, Jr. (Democrat), 8th Dist.

115th CONGRESS, 2017-2019
Congressional Districts
Elected Nov. 8, 2016

Andrew P. Harris (Republican), 1st Dist.
C. A. Dutch Ruppersberger III (Democrat), 2nd Dist.
John P. Sarbanes (Democrat), 3rd Dist.
Anthony G. Brown (Democrat), 4th Dist.
Steny H. Hoyer (Democrat), 5th Dist.
John K. Delaney (Democrat), 6th Dist.
Elijah E. Cummings (Democrat), 7th Dist.
Jamie Raskin (Democrat), 8th Dist.



 

1  Resigned May 1, 1792; William Hindman elected to fill vacancy and took his seat January 30, 1793.
2   Resigned in November, 1791, the question of ineligibility owing to his residence having been raised; John Francis Mercer elected to fill vacancy and took his seat February 6, 1792.
3   Resigned April 13, 1794; Gabriel Duvall elected to fill vacancy and took his seat November 1, 1794.
4   Resigned November 8, 1794; Benjamin Edwards elected to fill vacancy and took his seat January 2, 1795.
5   Resigned March 28, 1796, having been appointed judge of the General Court of Maryland; Richard Sprigg elected to fill vacancy and took his seat May 5, 1796.
6   Resigned in 1796; William Craik elected to fill vacancy and took his seat December 5, 1796.
7   Resigned February 11, 1802; Walter Bowie elected to fill vacancy and took his seat March 24, 1802.
8   Congressional District 5 was entitled to two representatives in the U.S. Congress: one had to be a resident of Baltimore City and the other a resident of Baltimore County.
9   Died March 7, 1804; Roger Nelson elected to fill vacancy and took his seat November 6, 1804.
10   Resigned March 1, 1806; Edward Lloyd elected to fill vacancy and took his seat December 3, 1806.
11   Election was questioned upon the grounds that he was not a resident of the district from which he was elected and that he was a British pensioner; a resolution declaring him entitled to his seat was passed by a vote of 57 to 52, March 18, 1808.
12   Election unsuccessfully contested by Joshua Barney.
13   Resigned May 14, 1810; Samuel Ringgold elected to fill vacancy and took his seat December 7, 1810.
14   Resigned in 1810 before the commencement of the 12th Congress to which he had been elected; Robert Wright elected to fill vacancy and took his seat December 3, 1810.
15   Resigned April 29, 1811, before Congress assembled; Stevenson Archer elected to fill vacancy and took his seat November 4, 1811.
16   Elected to fill a vacancy caused by the resignation of representative-elect John Brown in the preceding Congress.
17   Congressional District 5 was entitled to two representatives in the U.S. Congress: one had to be a resident of Baltimore City and the other, a resident of Baltimore County.
18   Resigned in 1816; George Peter elected to fill vacancy and took his seat December 2, 1816.
19   Resigned April 18, 1816, having been appointed minister to Russia; Peter Little elected to fill vacancy and took his seat December 2, 1816.
20   Resigned in 1815, before Congress assembled; Samuel Smith elected to fill vacancy and took his seat February 4, 1816.
21  Resigned December 17, 1822, having been elected senator; Isaac McKim elected to fill vacancy and took his seat January 8, 1823.
22   Served until March 19, 1822; succeeded by Philip Reed, who successfully contested Cosden's election and took his seat March 19, 1822.
23   Elected to fill a vacancy caused by the resignation of representative-elect Samuel Smith in the preceding Congress.
24   Resigned January 6, 1826, having been elected governor; John C. Weems elected to fill vacancy and took his seat February 7, 1826.
25   Died June 28, 1832; Charles S. Sewall elected to fill vacancy and took his seat December 3, 1832.
26   Died April 14, 1834; John N. Steele elected to fill vacancy and took his seat June 9, 1834.
27   Congressional District 4 was entitled to two representatives in the U.S. Congress.
28   Died April 1, 1838; John P. Kennedy elected to fill vacancy and took his seat April 30, 1838.
29   Died December 2, 1842; Charles S. Sewall elected to fill vacancy and took his seat January 7, 1843.
30   Election unsuccessfully contested by William Pinkney Whyte.
31   Election unsuccessfully contested by Henry P. Brooks.
32   Election unsuccessfully contested by William P. Preston.
33   Election unsuccessfully contested by William G. Harrison.
34   Resigned in July 1865 (before Congress assembled) to become collector of the Port of Baltimore; John L. Thomas, Jr. elected to fill vacancy and took his seat December 4, 1865.
35   Died July 8, 1886; Harry W. Rusk elected to fill vacancy and took his seat December 6, 1886.
36   Served until March 20, 1890; succeeded by Sydney E. Mudd.
37   Successfully contested the election of Barnes Compton, and took his seat March 20, 1890.
38   Resigned September 3, 1892, having been appointed judge of the first judicial district of Maryland; John B. Brown elected to fill vacancy and took his seat December 5, 1892.
39   Died May 10, 1894; W. Laird Henry elected to fill vacancy and took his seat December 3, 1894.
40   Resigned effective May 15, 1894; Charles E. Coffin elected to fill vacancy and took his seat December 3, 1894.
41   Election unsuccessfully contested by William S. Booze.
42   Resigned January 12, 1900; Josiah L. Kerr elected to fill vacancy and took his seat December 3, 1900.
43   Resigned September 30, 1914; Jesse D. Price elected to fill vacancy and took his seat December 7, 1914.
44   Died May 31, 1913; Charles P. Coady elected to fill vacancy and took his seat November 26, 1913.
45   Died October 5, 1918; Carville D. Benson elected to fill vacancy and took his seat November 18, 1918.
46   Died October 11, 1924; Stephen W. Gambrill elected to fill vacancy and took his seat December 1, 1924.
47   Election unsuccessfully contested by John Philip Hill.
48   Died October 1932; Ambrose J. Kennedy elected to fill vacancy and took his seat December 5, 1932.
49   Died December 19, 1938, before the commencement of the 76th Congress to which he had been reelected; vacancy throughout remainder of the Congress.
50   Resigned April 5, 1939, having been appointed associate justice of the District Court of the United States for the District of Columbia; David J. Ward elected to fill vacancy and took his seat June 13, 1939.
51   Elected to fill a vacancy caused by the death of representative-elect Stephen W. Gambrill in the preceding Congress and took his seat February 16, 1939.
52   Resigned October 26, 1942; vacancy throughout remainder of the Congress.
53   Died February 27, 1941; Katherine E. Byron elected to fill vacancy caused by the death of her husband, and took her seat June 11, 1941.
54   Resigned May 16, 1947, having been elected mayor of Baltimore; Edward A. Garmatz elected to fill vacancy and took his seat July 24, 1947.
55  Referendum petition caused election of eighth representative to be from the state at large.
56   Resigned January 29, 1971, having been appointed secretary of the interior; William O. Mills elected May 25, 1971, to fill vacancy and took his seat May 27, 1971.
57   Died May 24, 1973; Robert E. Bauman elected August 21, 1973, to fill vacancy and took his seat on September 5, 1973.
58   Died October 11, 1978; vacancy throughout remainder of Congress.
59   Election unsuccessfully contested by Melvin Perkins.
60   Election unsuccessfully contested by Debra Hannania.
61   Unable to assume office due to incapacitation, and seat declared vacant. Steny H. Hoyer was elected May 19, 1981, to fill the vacancy and took his seat June 3, 1981.
62    Resigned May 31, 2008. Donna F. Edwards was elected June 17, 2008, to fill the vacancy and took her seat on June 19, 2008.

Return to Maryland Government, Historical List


1999 Maryland State Archives