190 MARYLAND MANUAI..
SUPERVISORS OF ELECTIONS.
Name. P. 0. Address. Term Expires.
Thomas L. Chafinch (D)................. Denton................................. 1902
R. I. Lednum............... ...... ........Preston ........ .......................1902
William W. Seward (R).................Ridgely................................ 1902
NOTARIES PUBLIC.
George H. Berry.......................... Denton ....... .........................1902
Harry A. Kinder..........................Federalsburg.......... ....... .....1902
SCHOOL COMMISSIONERS,
Albert W. Sisk....................... .....Preston................................. 1902
Thomas W. Jones............. ........... Ridgely ................................1904
Harry C. Fisher......... ..................Denton......................... .........1906
CARROLL COUNTY.
POPULATION, 33,860.
COUNTY SEAT—Westminster.
Court Terms—Jury, second Monday in February, May and Novem-
ber. Non-jury, second Monday in August.
Orphans' Court days—Every Monday and Tuesday.
James H. Billingslea...........Clerk Circuit Court........................ 1903
Francis A. Crawford............Sheriff...........................................1903
Joseph D. Brooks.................Register of Wills....... ....................1903
M. Theodore Yeiser....... ...Surveyor........................................1904
John E. Masenheimer........ .Treasurer.........................................1903
Edward O. Weant............... State's Attorney.............................. 1903
William Y. Frizzell.............. (Chief) Judge Orphans' Court..........1903
L. Calvin Jordan..... .. .......Judge Orphans' Court......................1903
Jacob Rinehart....... ...........Judge Orphans' Court.....................1903
Daniel S. Diehl........ ..........County Commissioner ....................1903
Jacob N. Dehoff................... County Commissioner..................... 1905
Daniel J. Hesson.................County Commissioner..................... 1907
JUSTICES OF THE PEACE.
1st......John H. Diffendale............Taneytown............................ 1902
1st......Henry T. Williams............Taneytown...........................1902
1st......Norman B. Hagen............Taneytown........ ..................1902
2d.......Jesse F. Billmeyer..... ......Uniontown.......... ......... .........1902
3d.......James J. Hagen......... ......Silver Run........................... 1902
3d...... Jacob R. Lippy................. Silver Run............................1902
3d.......J. William Earhart...........Union Mills..................... .....1902
4th......James P. Beam................. Carrollton............................. 1902
4th .....John T. Hill.....................East View.............................1902
4th......Marion J. Leister.............Finksburg............ ................1902
5th......Harry R. Deveries............Freedom............................... 1902
5th......Michael Glennan.............Daniel...................................1902
5th..... Harry F. Curley...............Eldersburg............... ............1902
5th......D. Schriver Brandenberg.....Freedom.......................1902
6th......John R. Strevig...............Manchester............................ 1902
6th......Jacob P. Baltozer.............Manchester...... .....................1902
|