STATE GOVERNMENT. 167
MEASURER OF WOODCARTS.
(Terms Expire May, 1912.)
James B. Stafford.............................. 101 Jackson Place.
STATE WHARFINGER.
(Terms Expire May, 1912.)
Governor, with consent of Senate, appoints one.
Alexander Cutino. ...................... ...2042 Baltimore St.
BALTIMORE COUNTY.
COUNTY SEAT—TOWS0N.
Court Terms—Jury, first Monday in March, third Monday in May,
third Monday in September, first Monday in December. Orphans'
Court days, every Tuesday and Wednesday.
ELECTED OFFICERS.
NAME. OFFICE. TERM EXPIRES.
Robert H. Bussey. ........... State's Attorney. .......... ..1912
William P. Cole. ............ Clerk Circuit Court. ......... 1915
John E. Bolte. .............. Register of Wills. ............1913
Nicholas B. Merryman. ...... Treasurer. ................. .1911
James Rittenhonse. .......... Sheriff. .................... .1911
Charles L. Mattfeldt. ........County Commissioner. ....... 1911
Henry P. Mann. ............ County Commissioner. ....... 1911
William Byerly. ............ .County Commissioner. ...... .1911
Melchoir Hoshall............ Judge Orphans' Court (Chief) .1911
Emory C. Tracey. ........... Judge Orphans' Court. ....... 1911
Horatio S. Plersol........... Judge Orphans' Court. ....... 1911
Frederick D. Dollenberg, Jr. . . Surveyor. ................... .1912
OFFICEKS APPOINTED BY THE GOVERNOR.
JUSTICES OF THE PEACE.
(Terms Expire May, 1912.)
.NAMES. DISTRICT. POSTOFFICE.
Henry B. Whiteley. .. .1st. ........... .... .Catonsville.
Edward B. McDonald. .1st................ .Ellicott City.
August C. Luers. ......1st. ............... .Dickeysville.
Fred. L. Pakendorf. ...Ist. ....... ........ .Catonsville.
Harry C. Gartside..... 2d. . .. ..... .........Woodlawn.
William B. Fite. ......2d............... ...Roslyn.
John T. Isaac. ........2d. ........ ....... ..Granite.
Lloyd N. Randall. .....2d................ ..North Branch.
Richard A. Bevan.. ...3d..................Arlington.
Theodore E. Salter. ....3d................ ..Pikesville.
H. Holliday Emich. . . ..3d. .............. ...Arlington.
Andrew Ensor. ........3d................. Mt. Washington.
John H. Beckley. ..... .4th... .............. Reisterstown.
J. Smith Orrick. ..... ..4th.. .............. .Glyndon.
Samuel H. Brown. . . . ..4th.. . ............. .Woodensburg.
J. Albert Slate, .......4th................ .Reisterstown.
John T. Thompson..... 5th..... ............ Mt. Carmel.
Noah F. Jackson. .... ..5th,. ... ........... .Mt. Carmel.
|