Archives of Maryland
Historical List
House of Delegates, Anne Arundel County (1790-1974)

Source: Edward C. Papenfuse, et al., Archives of Maryland, Historical List,
new series, Vol. 1. Annapolis, MD: Maryland State Archives, 1990.

For 1975-1982 see House of Delegates, Legislative Districts 30A, 30B, 31, 32, & 33
For 1983-1990 see House of Delegates, Legislative Districts 29A, 30, 31, 32, & 33

1790
Richard Harwood, Jr.
Brice T. B. Worthington
John G. Worthington
Nicholas Worthington

1791
Richard Harwood
John Francis Mercer
John Griffith Worthington
Nicholas Worthington

1792, April Special Session
Richard Harwood
John Francis Mercer
John Griffith Worthington
Nicholas Worthington

1792
William Brogden
Richard Harwood
John Griffith Worthington
Nicholas Worthington

1793
William Brogden
Richard Harwood
Horatio Ridout, e
John Griffith Worthington
Nicholas Worthington, dns, d

1794
William Brogden
Edward Hall
Horatio Ridout
John Griffith Worthington

1795
Edward Hall
William Pinkney
Horatio Ridout
John Griffith Worthington

1796
William Brogden
Edward Hall
Horatio Ridout
John Chew Thomas

1797
William Brogden
Samuel Godman
Edward Hall
John Chew Thomas

1798
William Brogden
Edward Hall
Richard Hall Harwood
John Worthington

1799
William Brogden
Edward Hall
Richard Hall Harwood
John Worthington

1800
William Dorsey
Edward Hall, spkr
Richard H. Harwood
John Francis Mercer

1801
Lloyd Dorsey, e
William Dorsey
Edward Hall, r
Richard H. Harwood
John Francis Mercer, r
Richard Merriken, e

1802
Lloyd Dorsey
William Dorsey, d
William Hall, 3d., e
Richard H. Harwood
Richard Merriken

1803
Lloyd Dorsey
William Hall, 3d.
Richard H. Harwood
John Francis Mercer

1804
Lloyd Dorsey
William Hall, 3d.
Osborn S. Harwood
John Francis Mercer

1805
Lloyd Dorsey, spkr p.t.
Joshua C. Higgins
John Francis Mercer
Richard Merriken

1806
John Sprigg Belt
Charles D. Hodges
Richard Merriken
Osborn Williams

1807
John S. Belt
Charles D. Hodges
Richard Merriken
Osborn Williams

1808
John S. Belt
Charles D. Hodges
Richard Merriken
Osborn Williams

1809, June Special Session
John S. Belt
Charles D. Hodges
Richard Merriken
Osborn Williams

1809
John S. Belt
Archibald Dorsey
Thomas Sellman
Osborn Williams

1810
John S. Belt
Richard Hall, of Edward
William H. Marriott
Anderson Warfield

1811
John S. Belt
Archibald Dorsey
Zachariah Duvall
William H. Marriott

1812, June Special Session
John S. Belt
Archibald Dorsey
Zachariah Duvall
William H. Marriott

1812
John S. Belt
Zachariah Duvall
William Hall, 3d.
William H. Marriott

1813, May Special Session
John S. Belt
Zachariah Duvall
William Hall, 3d.
William H. Marriott

1813
John S. Belt
Thomas B. Dorsey
William Hall, 3d.
Thomas Sellman

1814
Thomas B. Dorsey
Thomas Hood
Richard Hopkins
Brice J. Worthington

1815
Roderick Dorsey, ev, e
Thomas Hall Dorsey
Thomas Sellman
Charles Stewart, of David

1816
Roderick Dorsey
Thomas H. Dorsey
Thomas Sellman
Charles Stewart, of David

1817
Roderick Dorsey
Thomas H. Dorsey
Rezin Estep
Charles Stewart

1818
Thomas H. Dorsey
Rezin Estep
William H. Marriott
Charles Stewart

1819
Thomas W. Hall
William H. Marriott
Charles Stewart, of David
Walter W. Wyvill

1820
Thomas W. Hall
William H. Marriott
Charles Stewart, of David
Walter Wyvill

1821
Samuel Brown, Jr.
William H. Marriott
Charles Stewart, of David
Henry Woodward

1822
Rezin Estep
George Howard, of Brice
Abner Linthicum
William H. Marriott, spkr

1823
George Howard, of Brice
Leonard Iglehart
Abner Linthicum
Charles R. Stewart

1824
Rezin Estep
Christopher L. Gantt
William H. Marriott, spkr
Virgil Maxcy

1825
Rezin Estep
Christopher L. Gantt
Abner Linthicum
Virgil Maxcy

1826
William J. W. Compton
Robert W. Kent
Abner Linthicum
Charles R. Stewart

1827
Robert W. Kent
Abner Linthicum
John S. Sellman
Charles R. Stewart

1828
Thomas Hood
Robert W. Kent
Charles R. Stewart
Richard G. Stockett

1829
Thomas Hood
Robert W. Kent
John S. Sellman
Charles R. Stewart

1830
Thomas Hood
Robert W. Kent
Charles R. Stewart
Richard G. Stockett

1831
Thomas Hood
Robert W. Kent
Charles R. Stewart
Richard G. Stockett

1832
Thomas Burgess
William J. W. Compton
Eli Duvall
Henry Ellicott

1833
Wesley Linthicum
John S. Sellman
Thomas Snowden, Jr.
Charles D. Warfield

1834
Thomas Hood
Leonard Iglehart
Robert W. Kent
Charles S. Ridgely

1835
Benjamin Hood
Leonard Iglehart
John Mercer
Charles S. Ridgely

1836, May Special Session
Benjamin Hood
Leonard Iglehart
John Mercer
Charles S. Ridgely

1836, November Special Session
Benjamin Hood
Leonard Iglehart
Charles S. Ridgely
Cephas Simmons

1836
Benjamin Hood
Leonard Iglehart
Charles S. Ridgely
Cephas Simmons

1837
McLane Brown
Richard W. Higgins
Leonard Iglehart
Cephas Simmons

1838
Richard Estep
Charles S. Ridgely, spkr
George Tyler
William W. Watkins

1839
Richard Estep
Edward Hammond
James S. Owens
Charles S. Ridgely

1840
Mortimer Dorsey
Richard Estep
Benjamin E. Gantt
Charles S. Ridgely, spkr

1841, March Special Session
Mortimer Dorsey
Richard Estep
Benjamin E. Gantt
Charles S. Ridgely, spkr

1841
Tristram S. Dorsey
Edward Hammond
James S. Owens
John S. Sellman

1842
James Clarke
Tristram S. Dorsey
Edward Hammond
James Murray
James S. Owens

1843
John Johnson
Thomas Watkins Ligon
James Murray
Allen Thomas
Reuben Warfield

1844
Robert Garner, dns, d
John Johnson
James Kent, e
Andrew A. Lynch
Charles R. Stewart
Nicholas B. Worthington

1845
Alexander Franklin
John Johnson
James Kent
James Morris
James Murray

1846
Thomas Donaldson
Edwin P. Hayden
John Johnson, dcl
James Morris
James Murray
James S. Owens, e

1847
Thomas Donaldson
John T. B. Dorsey
Thomas S. Iglehart, r
James S. Owens
Nicholas B. Worthington

1849
Thomas Burgess
John M. S. Causin
John Cook
James Kent
Adam C. Warner

1852
Gabriel H. Duvall
Mareen M. Duvall
Robert Franklin

1853, January Special Session
Gabriel H. Duvall
Mareen M. Duvall
Robert Franklin

1854
Benjamin Carr
Thomas Franklin
Alexander B. Hagner

1856
William H. Dorsey
Benjamin C. Neff
John H. Waters

1858
E. G. Kilbourn
Richard C. Mackubin
Benjamin Tongue

1860
E. G. Kilbourn, spkr
Richard C. Mackubin
B. Allein Welch

1861, April Special Session
E. G. Kilbourn, spkr
Richard C. Mackubin
B. Allein Welch

1861, June Special Session
E. G. Kilbourn, spkr
Richard C. Mackubin
B. Allein Welch

1861, July Special Session
E. G. Kilbourn, spkr
Richard C. Mackubin
B. Allein Welch

1861, December Special Session
Henry F. Dunbar
G. W. Nutwell
John Walton

1862
Henry F. Dunbar
G. W. Nutwell
John Walton

1864
William T. Claude
Dr. Eli J. Henkle
Thomas S. Iglehart

1865
Oliver Miller
James S. Robinson

1866, January Special Session
Oliver Miller
James S. Robinson

1867
Thomas J. Hall
Oliver Miller, spkr

1868
James Deale, of James (D)
Thomas W. Hammond (D)
William T. Iglehart (D)

1870
R. W. Baldwin (D)
E. G. Kilbourn (D)
Dr. George Wells (D)

1872
Dr. Joseph I. Duvall (D)
Dr. Eli J. Henkle (D)
Dr. George Wells (D)

1874
Dr. Eli J. Henkle (D)
George W. Nutwell (D)
James S. Robinson (D)

1876
James H. Hodges (D)
James S. Robinson (D)
Frederick Rullman (D)

1878
Samuel G. Acton (D)
George W. Nutwell (D)
William Snowden (D)

1880
Michael Bannon (D)
William F. Owens (D)
John F. Williams (D)

1882
Samuel G. Acton (D)
Frank A. Bond (D)
George W. Hammond (D)
John G. Hopkins (D)

1884
Harry Gantt (R)
George D. Lyles (R)
Ulysses G. Owings (R)
John Wirt Randall (R)

1886
Edwin Gott, Jr. (D)
M. T. Howard (D)
John Ireland (D)
George N. Potee (D)

1888
Summerfield V. Baker (R)
T. John Bowie (R)
James Cheston (R)
George W. Hatch (R)

1890
James R. Brashears (D)
George W. Hyde (D)
J. Frank Krems (R)
William G. Williams (D)

1892
James R. Brashears (D)
Caleb E. Donaldson (D)
William T. Hutchins (D)
Charles F. Sappington (D)

1894
James R. Brashears (D), spkr p.t.
George W. Hyde (D)
George M. Murray (D)
Charles F. Sappington (D)

1896
James Cheston, Jr. (R)
Thomas M. Cole (R)
J. Winslow Jones (R)
J. Frank Krems (R)

1898
Bruner R. Anderson (D)
Peter Potee (D)
Hugh R. Riley (D)
B. Allein Welch (D)

1900
Milton Ditty (R)
James D. Feldmeyer (R)
J. Frank Krems (R)
Byron Phelps (R)

1901, March Special Session
Milton Ditty (R)
James D. Feldmeyer (R)
J. Frank Krems (R)
Byron Phelps (R)

1902
James R. Brashears (D), spkr p.t.
W. T. Leatherbury (D)
Fred L. Shipley (D)
John A. Watts (D)

1902, April Special Session
James R. Brashears (D)
W. T. Leatherbury (D)
Fred L. Shipley (D)
John A. Watts (D)

1904
James O. Atwell (D)
Enoch W. Downs (D)
Frank M. Duvall (D)
John M. Lowman (D)

1906
Charles Ashby Duvall (D)
James H. Murdock (R)
Charles H. Russell, of J. (R)
William C. Shipley (D)

1908
A. Theodore Brady (D)
Gassaway Dawson (D)
Charles Ashby Duvall (D)
George T. Murray (D)

1910
Oden B. Duckett (D)
George T. Murray (D)
C. L. Tate (D)
Benjamin Watkins, Jr. (D)

1912
Frank L. Hancock (D)
Joseph N. Stewart (D)
Benjamin Watkins, Jr. (D)
Joseph M. Wilkerson (D)

1914
James O. Atwell (D)
Frank M. Duvall (D)
John E. Hopkins (D)
Joseph N. Stewart (D)

1916
James O. Atwell (D)
John E. Hopkins (D)
Wade Hampton Linthicum (D)
Charles L. Solley (D)

1917, June Special Session
James O. Atwell (D)
John E. Hopkins (D)
Wade Hampton Linthicum (D)
Charles L. Solley (D)

1918
Wade Hampton Linthicum (D)
Ridgely P. Melvin (D)
John H. Rodgers (D)
Charles L. Solley (D)

1920
James O. Atwell (D)
W. Meade Holladay (D)
John H. Rodgers (D)
Bernard J. Wiegard (D)

1920, September Special Session
James O. Atwell (D)
W. Meade Holladay (D)
John H. Rodgers (D)
Bernard J. Wiegard (D)

1922
James F. Baldwin (D)
Dorsey J. Dunlap (D)
W. Meade Holladay (D)
Allen Bowie Howard (D)
George E. Rullman (D)

1924
Frederick A. Arth (R)
Elsie B. Barber (D)
Benjamin F. Flack (R)
John P. Gischel (D)
C. Addison Hodges (D)

1927
Clarence O. Brundage (D)
Zachariah A. Johnson (D)
William B. McCready (D)
Romeo F. Redmiles (D)
Ashby L. Shepherd (D)

1929
Clarence O. Brundage (D)
Zachariah A. Johnson (D)
William B. McCready (D)
Romeo F. Redmiles (D)
Ashby L. Shepherd (D)

1930, July Special Session
Clarence O. Brundage (D)
Zachariah A. Johnson (D)
William B. McCready (D)
Romeo F. Redmiles (D)
Ashby L. Shepherd (D)

1931
Zachariah A. Johnson (D)
William H. Lee (D)
Philip Miller (D)
Irving F. Turner (D)
N. Peter Whittle (D)

1933
Zachariah A. Johnson (D)
William H. Lee (D)
Philip Miller (D)
Irving F. Turner (D)
N. Peter Whittle (D)

1933, November Special Session
Zachariah A. Johnson (D)
William H. Lee (D)
Philip Miller (D)
Irving F. Turner (D)
N. Peter Whittle (D)

1935
Allan C. K. Clark (R)
R. Chester Cromwell (D)
Wilbur R. Dulin (D)
William H. Labrot (D)
George E. Mason (D)
Philip Miller (D)

1936, March Special Session
Allan C. K. Clark (R)
R. Chester Cromwell (D)
Wilbur R. Dulin (D)
William H. Labrot (D)
George E. Mason (D)
Philip Miller (D)

1936, December Special Session
Allan C. K. Clark (R)
R. Chester Cromwell (D)
Wilbur R. Dulin (D)
William H. Labrot (D)
George E. Mason (D)
Philip Miller (D)

1937
James O. Atwell (D), a
Allan C. K. Clark (R)
R. Chester Cromwell (D)
Wilbur R. Dulin (D)
William H. Labrot (D)
George E. Mason (D), r
Philip Miller (D)

1937, April Special Session
James O. Atwell (D)
Allan C. K. Clark (R)
R. Chester Cromwell (D)
Wilbur R. Dulin (D)
William H. Labrot (D)
Philip Miller (D)

1939
James O. Atwell (D)
David B. Dunker (D)
Elmer M. Jackson, Jr. (D)
James C. Morton, Jr. (D)
George C. Schmidt (D)
Albert W. Woodfield (D)

1941
James O. Atwell (D)
David B. Dunker (D), r
J. Alvin Ford (D), a
Elmer M. Jackson, Jr. (D)
James C. Morton, Jr. (D), r
John R. Rickert (D), a
George C. Schmidt (D)
Albert W. Woodfield (D)

1943
George T. Murray (D)
John R. Rickert (D)
W. Benton Shipley (D)
William F. Stromeyer (D)
Clarence E. Tyler (D)
Albert W. Woodfield (D)

1944, March Special Session
George T. Murray (D)
John R. Rickert (D)
W. Benton Shipley (D)
William F. Stromeyer (D)
Clarence E. Tyler (D)
Albert W. Woodfield (D)

1945
George T. Murray (D)
John R. Rickert (D)
W. Benton Shipley (D)
William F. Stromeyer (D)
Clarence E. Tyler (D)
Albert W. Woodfield (D)

1945, November Special Session
George T. Murray (D)
John R. Rickert (D)
W. Benton Shipley (D)
William F. Stromeyer (D)
Clarence E. Tyler (D)
Albert W. Woodfield (D)

1946, December Special Session
Ralph L. Lowman (D), a
John F. McNulty (D), a
James C. Morton, Jr. (D), a
George T. Murray (D)
John R. Rickert (D), r
W. Benton Shipley (D), r
William F. Stromeyer (D)
Clarence E. Tyler (D)
Albert W. Woodfield (D), d

1947
Ralph L. Lowman (D)
John F. McNulty (D)
James C. Morton, Jr. (D)
George T. Murray (D)
William F. Stromeyer (D)
Clarence E. Tyler (D)

1947, November Special Session
Ralph L. Lowman (D)
John F. McNulty (D)
James C. Morton, Jr. (D)
George T. Murray (D)
William F. Stromeyer (D)
Clarence E. Tyler (D)

1948, May Special Session
Ralph L. Lowman (D)
John F. McNulty (D)
James C. Morton, Jr. (D), r
George T. Murray (D)
William F. Stromeyer (D)
Clarence E. Tyler (D)
Henry C. Wigley (D), a

1949
Richard E. Lankford (D), a
Ralph L. Lowman (D)
John F. McNulty (D)
George T. Murray (D), d
William F. Stromeyer (D)
Clarence E. Tyler (D)
Henry C. Wigley (D)

1949, December Special Session
Richard E. Lankford (D)
Ralph L. Lowman (D)
John F. McNulty (D)
Elizabeth Dorsey Moss (D), a
William F. Stromeyer (D), r
Clarence E. Tyler (D)
Henry C. Wigley (D)

1950
Richard E. Lankford (D)
Ralph L. Lowman (D)
John F. McNulty (D)
Elizabeth Dorsey Moss (D)
Clarence E. Tyler (D)
Henry C. Wigley (D)

1950, July Special Session
Richard E. Lankford (D), spkr p.t.
Ralph L. Lowman (D)
John F. McNulty (D)
Elizabeth Dorsey Moss (D)
Clarence E. Tyler (D)
Henry C. Wigley (D)

1950, November Special Session
Richard E. Lankford (D)
Ralph L. Lowman (D)
John F. McNulty (D)
Elizabeth Dorsey Moss (D)
Clarence E. Tyler (D)
Henry C. Wigley (D)

1951
H. Stanley Clark (D)
Stephen W. Duckett (D)
Richard E. Lankford (D)
John F. McNulty (D)
Orlando Ridout, IV (D)
John Herget Stieff (D)

1952
H. Stanley Clark (D)
Stephen W. Duckett (D)
Richard E. Lankford (D)
John F. McNulty (D)
Orlando Ridout, IV (D)
John Herget Stieff (D)

1953
H. Stanley Clark (D)
Stephen W. Duckett (D)
Richard E. Lankford (D)
John F. McNulty (D)
Orlando Ridout, IV (D)
John Herget Stieff (D)

1954
H. Stanley Clark (D)
Stephen W. Duckett (D)
Richard E. Lankford (D)
John F. McNulty (D)
Orlando Ridout, IV (D)
John Herget Stieff (D)

1955
Ira Bird Kirkland (D)
Ridgely P. Melvin, Jr. (D)
Orlando Ridout, IV (D)
Lewis Selby Tawney, Jr. (D)
Calvin O. Wade (D)
John M. Whitmore (D)

1956
Ira Bird Kirkland (D)
Ridgely P. Melvin, Jr. (D)
Orlando Ridout, IV (D)
Lewis Selby Tawney, Jr. (D)
Calvin O. Wade (D)
John M. Whitmore (D)

1956, March Special Session
Ira Bird Kirkland (D)
Ridgely P. Melvin, Jr. (D)
Orlando Ridout, IV (D)
Lewis Selby Tawney, Jr. (D)
Calvin O. Wade (D)
John M. Whitmore (D)

1957
Ira Bird Kirkland (D)
Ridgely P. Melvin, Jr. (D)
Orlando Ridout, IV (D)
Lewis Selby Tawney, Jr. (D)
Calvin O. Wade (D)
John M. Whitmore (D)

1958
Ira Bird Kirkland (D)
Ridgely P. Melvin, Jr. (D)
Orlando Ridout, IV (D)
Lewis Selby Tawney, Jr. (D)
Calvin O. Wade (D)
John M. Whitmore (D)

1958, March Special Session
Ira Bird Kirkland (D)
Ridgely P. Melvin, Jr. (D)
Orlando Ridout, IV (D)
Lewis Selby Tawney, Jr. (D)
Calvin O. Wade (D)
John M. Whitmore (D)

1958, June Special Session
Ira Bird Kirkland (D)
Ridgely P. Melvin, Jr. (D)
Orlando Ridout, IV (D)
Lewis Selby Tawney, Jr. (D)
Calvin O. Wade (D)
John M. Whitmore (D)

1959
Charles R. Brockmeyer (D)
W. Garrett Larrimore (D)
John F. McNulty (D)
Ridgely P. Melvin, Jr. (D)
Orlando Ridout, IV (D)
John M. Whitmore (D)

1960
Charles R. Brockmeyer (D)
W. Garrett Larrimore (D)
John F. McNulty (D)
Ridgely P. Melvin, Jr. (D)
Orlando Ridout, IV (D)
John M. Whitmore (D)

1961
Charles R. Brockmeyer (D)
W. Garrett Larrimore (D)
John F. McNulty (D)
Ridgely P. Melvin, Jr. (D)
Orlando Ridout, IV (D)
John M. Whitmore (D)

1961, June Special Session
Charles R. Brockmeyer (D)
W. Garrett Larrimore (D)
John F. McNulty (D)
Ridgely P. Melvin, Jr. (D)
Orlando Ridout, IV (D)
John M. Whitmore (D)

1962
Charles R. Brockmeyer (D)
W. Garrett Larrimore (D)
John F. McNulty (D)
Ridgely P. Melvin, Jr. (D)
Orlando Ridout, IV (D)
John M. Whitmore (D)

1962, March Special Session
Charles R. Brockmeyer (D)
W. Garrett Larrimore (D)
John F. McNulty (D)
Ridgely P. Melvin, Jr. (D)
Orlando Ridout, IV (D)
John M. Whitmore (D)

1962, May Special Session
Charles R. Brockmeyer (D)
W. Garrett Larrimore (D)
John F. McNulty (D)
Ridgely P. Melvin, Jr. (D)
Orlando Ridout, IV (D)
John M. Whitmore (D)

1963
Charles R. Brockmeyer (D)
C. Hayes Duvall (D)
John J. Fallon (D)
William J. Helms, Jr. (D)
W. Garrett Larrimore (D)
John F. McNulty (D)
C. Maurice Weidemeyer (D)

1964
Theodore L. Bertier, Jr. (D), a
Charles R. Brockmeyer (D), r
C. Hayes Duvall (D)
John J. Fallon (D)
William J. Helms, Jr. (D)
W. Garrett Larrimore (D)
John F. McNulty (D)
C. Maurice Weidemeyer (D)

1964, March Special Session
Theodore L. Bertier, Jr. (D)
C. Hayes Duvall (D)
John J. Fallon (D)
William J. Helms, Jr. (D)
W. Garrett Larrimore (D)
John F. McNulty (D)
C. Maurice Weidemeyer (D)

1964, November Special Session
Theodore L. Bertier, Jr. (D)
C. Hayes Duvall (D)
John J. Fallon (D)
William J. Helms, Jr. (D)
W. Garrett Larrimore (D)
John F. McNulty (D)
C. Maurice Weidemeyer (D)

1965
Theodore L. Bertier, Jr. (D)
C. Hayes Duvall (D)
John J. Fallon (D)
William J. Helms, Jr. (D)
W. Garrett Larrimore (D)
John F. McNulty (D)
C. Maurice Weidemeyer (D)

1965, October Special Session
Theodore L. Bertier, Jr. (D)
C. Hayes Duvall (D)
John J. Fallon (D)
William J. Helms, Jr. (D)
W. Garrett Larrimore (D)
John F. McNulty (D)
C. Maurice Weidemeyer (D)

1966
Theodore L. Bertier, Jr. (D)
C. Hayes Duvall (D)
John J. Fallon (D)
William J. Helms, Jr. (D)
W. Garrett Larrimore (D)
John F. McNulty (D)
C. Maurice Weidemeyer (D)

1966, March Special Session
Theodore L. Bertier, Jr. (D)
C. Hayes Duvall (D)
John J. Fallon (D)
William J. Helms, Jr. (D)
W. Garrett Larrimore (D)
John F. McNulty (D)
C. Maurice Weidemeyer (D)


House of Delegates, Anne Arundel County - District 6A (1967-1974)

1967
Tyras S. Athey (D)
Alfred J. Lipin (D)
Franklin A. Thomason (D)

1967, June Special Session
Tyras S. Athey (D)
Alfred J. Lipin (D)
Franklin A. Thomason (D)

1968
Tyras S. Athey (D)
Alfred J. Lipin (D)
Franklin A. Thomason (D)

1969, January Special Session
Tyras S. Athey (D)
Alfred J. Lipin (D)
Franklin A. Thomason (D)

1969
Tyras S. Athey (D)
Alfred J. Lipin (D)
Franklin A. Thomason (D)

1969, December Special Session
Tyras S. Athey (D)
Alfred J. Lipin (D)
Franklin A. Thomason (D)

1970
Tyras S. Athey (D)
Alfred J. Lipin (D)
Franklin A. Thomason (D)

1971
Tyras S. Athey (D)
Joseph W. Sachs (D)
Franklin A. Thomason (D)

1972
Tyras S. Athey (D)
Joseph W. Sachs (D)
Franklin A. Thomason (D)

1973
Tyras S. Athey (D)
Joseph W. Sachs (D)
Franklin A. Thomason (D)

1973, July Special Session
Tyras S. Athey (D)
Joseph W. Sachs (D)
Franklin A. Thomason (D)

1973, November Special Session
Tyras S. Athey (D)
Joseph W. Sachs (D)
Franklin A. Thomason (D)

1974
Tyras S. Athey (D)
Joseph W. Sachs (D)
Franklin A. Thomason (D)


House of Delegates, Anne Arundel County - District 6B (1967-1974)

1967
William J. Burkhead (D)
Jerome F. Connell, Sr. (D)
William J. Helms, Jr. (D)

1967, June Special Session
William J. Burkhead (D)
Jerome F. Connell, Sr. (D)
William J. Helms, Jr. (D)

1968
William J. Burkhead (D)
Jerome F. Connell, Sr. (D)
William J. Helms, Jr. (D)

1969, January Special Session
William J. Burkhead (D)
Jerome F. Connell, Sr. (D)
William J. Helms, Jr. (D)

1969
William J. Burkhead (D)
Jerome F. Connell, Sr. (D)
William J. Helms, Jr. (D)

1969, December Special Session
William J. Burkhead (D)
Jerome F. Connell, Sr. (D)
William J. Helms, Jr. (D)

1970
William J. Burkhead (D)
Jerome F. Connell, Sr. (D)
William J. Helms, Jr. (D)

1971
William J. Burkhead (D)
John J. Fallon (D)
William J. Helms, Jr. (D)

1972
William J. Burkhead (D)
John J. Fallon (D)
William J. Helms, Jr. (D)

1973
William J. Burkhead (D)
John J. Fallon (D)
William J. Helms, Jr. (D)

1973, July Special Session
William J. Burkhead (D)
John J. Fallon (D)
William J. Helms, Jr. (D)

1973, November Special Session
William J. Burkhead (D)
John J. Fallon (D)
William J. Helms, Jr. (D)

1974
William J. Burkhead (D)
John J. Fallon (D)
William J. Helms, Jr. (D)


House of Delegates, Anne Arundel County - District 6C (1967-1974)

1967
Dr. Aris T. Allen (R)
Marvin H. Anderson, Jr. (D)
Werner H. Fornos (D)

1967, June Special Session
Dr. Aris T. Allen (R)
Marvin H. Anderson, Jr. (D)
Werner H. Fornos (D)

1968
Dr. Aris T. Allen (R)
Marvin H. Anderson, Jr. (D)
Werner H. Fornos (D)

1969, January Special Session
Dr. Aris T. Allen (R)
Marvin H. Anderson, Jr. (D)
Werner H. Fornos (D)

1969
Dr. Aris T. Allen (R)
Marvin H. Anderson, Jr. (D)
Werner H. Fornos (D)

1969, December Special Session
Dr. Aris T. Allen (R)
Marvin H. Anderson, Jr. (D)
Werner H. Fornos (D)

1970
Dr. Aris T. Allen (R)
Marvin H. Anderson, Jr. (D)
Werner H. Fornos (D), psr
W. Garrett Larrimore (D), psa

1971
Dr. Aris T. Allen (R)
Elmer F. Hagner, Jr. (D)
C. Maurice Weidemeyer (D)

1972
Dr. Aris T. Allen (R)
Elmer F. Hagner, Jr. (D)
C. Maurice Weidemeyer (D)

1973
Dr. Aris T. Allen (R)
Elmer F. Hagner, Jr. (D)
C. Maurice Weidemeyer (D)

1973, July Special Session
Dr. Aris T. Allen (R)
Elmer F. Hagner, Jr. (D)
C. Maurice Weidemeyer (D)

1973, November Special Session
Dr. Aris T. Allen (R)
Elmer F. Hagner, Jr. (D)
C. Maurice Weidemeyer (D)

1974
Dr. Aris T. Allen (R)
Elmer F. Hagner, Jr. (D)
C. Maurice Weidemeyer (D)


Return to Maryland Government, Historical List


This information resource of the Maryland State Archives is presented here for fair use in the public domain. When this material is used, in whole or in part, proper citation and credit must be attributed to the Maryland State Archives. PLEASE NOTE: Rights assessment for associated source material is the responsibility of the user.


Tell Us What You Think About the Maryland State Archives Website!


[ Archives' Home Page  ||  All About Maryland  ||  Maryland Manual On-Line  ||  Reference & Research
||  Search the Archives   ||  Education & Outreach  ||  Archives of Maryland Online ]

Governor     General Assembly    Judiciary     Maryland.Gov

© Copyright January 16, 2002Maryland State Archives