Archives of Maryland
Historical List
General Assembly
Session of January 10 - April 9, 2007

a - appointed; d - died; dcl - declined; dns - did not serve; ds - dismissed; e - elected; ev - election voided;
pres - president of the Senate; pres p. t. - president pro tem of the Senate; psa - post-session appointment; psd - post-session death;
psr - post-session resignation; r - resigned; s - suspended; spkr - speaker of the House; spkr p.t. - speaker pro tem of the House;
(D) - Democrat; (R) - Republican.

Thomas V. Mike Miller, President of the Senate
Michael E. Busch, Speaker of the House
Senate
District 1
George C. Edwards (R)
District 2
Donald F. Munson (R)
District 3
Alex X. Mooney (R)
District 4
David R. Brinkley (R)
District 5
Larry E. Haines (R)
District 6
Norman R. Stone, Jr. (D)
District 7
Andrew P. Harris (R)
District 8
Katherine A. Klausmeier (D)
District 9
Allan H. Kittleman (R)
District 10
Delores G. Kelley (D)
District 11
Robert A. (Bobby) Zirkin (D)
District 12
Edward J. Kasemeyer (D)
District 13
James N. Robey (D)
District 14
Rona E. Kramer (D)
District 15
Robert J. Garagiola (D)
District 16
Brian E. Frosh (D)
District 17
Jennie M. Forehand (D)
District 18
Richard S. Madaleno, Jr. (D)
District 19
Michael G. Lenett (D)
District 20
Jamin B. (Jamie) Raskin (D)
District 21
James C. Rosapepe (D)
District 22
Paul G. Pinksy (D)
District 23
Douglas J. J. Peters (D)
District 24
Nathaniel Exum (D)
District 25
Ulysses Currie (D)
District 26
C. Anthony Muse (D)
District 27
Thomas V. Mike Miller, Jr. (D) pres
District 28
Thomas M. Middleton (D)
District 29
Roy P. Dyson (D)
District 30
John C. Astle (D)
District 31
Bryan W. Simonaire (R)
District 32
James E. DeGrange, Sr. (D)
District 33
Janet Greenip (R)
District 34
Nancy Jacobs (R)
District 35
J. Robert Hooper (R)
District 36
Edward J. (E. J.) Pipkin (R)
District 37
Richard F. Colburn (R)
District 38
J. Lowell Stoltzfus (R)
District 39
Patrick J. Hogan (D) psr 1
Nancy J. King (D) psa 2
District 40
Catherine E. Pugh (D)
District 41
Lisa A. Gladden (D)
District 42
James Brochin (D)
District 43
Joan Carter Conway (D)
District 44
Verna L. Jones (D)
District 45
Nathaniel J. McFadden (D) pres p.t.
District 46
George W. Della, Jr. (D)
District 47
Gwendolyn T. Britt (D)

1 - Resigned Aug. 10, 2007.
2 - Appointed Aug. 23, 2007. Sworn in Sept. 5, 2007, to replace Patrick J. Hogan, who resigned Aug. 10, 2007.


House of Delegates
District 1A
Wendell R. Beitzel (R)
District 1B
Kevin Kelly (D)
District 1C
LeRoy E. Myers, Jr. (R)
District 2A
Robert A. McKee (R)
District 2B
Christopher B. Shank (R)
District 2C
John P. Donoghue (D)
District 3A
Galen R. Clagett (D)
C. Sue Hecht (D)
District 3B
Richard B. Weldon, Jr. (R)
District 4A
Joseph R. Bartlett (R)
Paul S. Stull (R)
District 4B
Donald B. Elliott (R)
District 5A
Tanya Thornton Shewell (R)
Nancy R. Stocksdale (R)
District 5B
A. Wade Kach (R)
District 6
Joseph J. Minnick (D)
John A. Olszewski, Jr. (D)
Michael H. Weir, Jr. (D)
District 7
Richard K. Impallaria (R)
J. B. Jennings (R)
Patrick L. McDonough (R)
District 8
Joseph C. Boteler III (R)
Eric M. Bromwell (D)
Todd L. Schuler (D)
District 9A
Gail H. Bates (R)
Warren E. Miller (R)
District 9B
Susan W. Krebs (R)
District 10
Emmett C. Burns, Jr. (D)
Adrienne A. Jones (D) spkr p.t.
Shirley Nathan-Pulliam (D)
District 11
Jon S. Cardin (D)
Dan K. Morhaim (D)
Dana M. Stein (D)
District 12A
Steven J. DeBoy, Sr. (D)
James E. Malone, Jr. (D)
District 12B
Elizabeth Bobo (D)
District 13
Shane E. Pendergrass (D)
Guy J. Guzzone (D)
Frank S. Turner (D)
District 14
Anne R. Kaiser (D)
Karen S. Montgomery (D)
Herman L. Taylor, Jr. (D)
District 15
Kathleen M. Dumais (D)
Brian J. Feldman (D)
Craig L. Rice (D)
District 16
William A. Bronrott (D)
C. William Frick (D) psa 1
Marilyn R. Goldwater (D) psr 2
Susan C. Lee (D)
District 17
Kumar P. Barve (D)
James W. Gilchrist (D)
Luiz R. S. Simmons (D)
District 18
Ana Sol Gutierrez (D)
Jane E. Lawton (D)
Jeffrey D. Waldstreicher (D)
District 19
Henry B. Heller (D)
Benjamin F. Kramer (D)
Roger Manno (D)
District 20
Sheila E. Hixson (D)
Tom Hucker (D)
Heather R. Mizeur (D)
District 21
Benjamin S. Barnes (D)
Barbara A. Frush (D)
Joseline A. Pena-Melnyk (D)
District 22
Tawanna P. Gaines (D)
Anne Healey (D)
Justin D. Ross (D)
District 23A
James W. Hubbard (D)
Gerron S. Levi (D)
District 23B
Marvin E. Holmes, Jr. (D)
District 24
Joanne C. Benson (D)
Carolyn J. B. Howard (D)
Michael L. Vaughn (D)
District 25
Aisha N. Braveboy (D)
Dereck E. Davis (D)
Melony G. Griffith (D)
District 26
Veronica L. Turner (D)
Kriselda Valderrama (D)
Jay Walker (D)
District 27A
James E. Proctor, Jr. (D)
Joseph F. Vallario, Jr. (D)
District 27B
Sue Kullen (D)
District 28
Sally Y. Jameson (D)
Murray D. Levy (D)
Peter F. Murphy (D)
District 29A
John F. Wood, Jr. (D)
District 29B
John L. Bohanan, Jr. (D)
District 29C
Anthony J. O'Donnell (R)
District 30
Michael E. Busch (D) spkr
Virginia P. Clagett (D)
Ronald A. George (R)
District 31
Don Dwyer, Jr. (R)
Nicholaus R. Kipke (R)
Steven R. Schuh (R)
District 32
Pamela G. Beidle (D)
Mary Ann Love (D)
Theodore J. Sophocleus (D)
District 33A
James J. King (R)
Tony McConkey (R)
District 33B
Robert A. Costa (R)
District 34A
Mary-Dulany James (D)
B. Daniel Riley (D)
District 34B
David D. Rudolph (D)
District 35A
Barry Glassman (R)
Donna Stifler (R)
District 35B
Susan K. McComas (R)
District 36
Michael D. Smigiel, Sr. (R)
Richard A. Sossi (R)
Mary Roe Walkup (R)
District 37A
Rudolph C. Cane (D)
District 37B
Adelaide C. Eckardt (R)
Jeannie Haddaway (R)
District 38A
D. Page Elmore (R)
District 38B
Norman H. Conway (D)
James N. Mathias, Jr. (D)
District 39
Saqib Ali (D)
Charles E. Barkley (D)
Nancy J. King (D) psr 3
Kirill Reznik (D) psa 4
District 40
Frank M. Conaway, Jr. (D)
Barbara A. Robinson (D)
Shawn Z. Tarrant (D)
District 41
Jill P. Carter (D)
Nathaniel T. Oaks (D)
Samuel I. Rosenberg (D)
District 42
Susan L. M. Aumann (R)
William J. Frank (R)
Stephen W. Lafferty (D)
District 43
Curtis S. Anderson (D)
Ann Marie Doory (D)
Maggie L. McIntosh (D)
District 44
Keith E. Haynes (D)
Ruth M. Kirk (D)
Melvin L. Stukes (D)
District 45
Cheryl D. Glenn (D)
Talmadge Branch (D)
Hattie N. Harrison (D)
District 46
Peter A. Hammen (D)
Carolyn J. Krysiak (D)
Brian K. McHale (D)
District 47
Jolene Ivey (D)
Doyle L. Niemann (D)
Victor R. Ramirez (D)

1 - Appointed Sept. 24, 2007. Sworn in Oct. 2, 2007, to replace Marilyn R. Goldwater, who resigned Aug. 27, 2007.
2 - Resigned Aug. 27, 2007.
3 - Resigned Sept. 5, 2007, upon appointment to State Senate.
4 - Appointed Sept. 24, 2007. Sworn in Oct. 2, 2007, to replace Nancy J. King, who resigned Sept. 5, 2007, upon appointment to State Senate.


Return to Maryland General Assembly Session List


This information resource of the Maryland State Archives is presented here for fair use in the public domain. When this material is used, in whole or in part, proper citation and credit must be attributed to the Maryland State Archives. PLEASE NOTE: Rights assessment for associated source material is the responsibility of the user.


Tell Us What You Think About the Maryland State Archives Website!


[ Archives' Home Page  ||  All About Maryland  ||  Maryland Manual On-Line  ||  Reference & Research
||  Search the Archives   ||  Education & Outreach  ||  Archives of Maryland Online ]

Governor     General Assembly    Judiciary     Maryland.Gov

© Copyright April 16, 2009Maryland State Archives